Jak NIE używać Fox-3 - 2 vs 1 = FF

Moderator: Instruktor

Post Reply
User avatar
Foka
Posts: 605
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 206 (465hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

Wstęp: Walka z poligonu (zbędne obiekty usunięte dla przejrzystości), więc "trochę na luzie". Walka poza zasięgiem AWACSa, cel był przez większość czasu niewidoczny na SA. Piloci posiłkowali się mapą F10 do znalezienia celu, więc mieli ogólny obraz sytuacji, ale zwykle o kilka sekund opóźniony. Komunikacja była, ale jak widać niewystarczająca. Świadomość sytuacyjna również niewystarczająca.

Walka odbywała się na granicy zasięgu baterii SA-11, co powodowało niemal ciągłe informacje wizualne i dźwiękowe z RWR o namierzaniu i odpalaniu rakiet, co w czasie walki spowodowało przesycenie bodźcami i obaj piloci przestali zwracać uwagę na RWR.

Początek zapisu - Pilot 2 po odpaleniu rakiet poszedł w cold, Pilot 1 odwrócił się na cel, tutaj jeszcze dobrze zachowana kontrola nad polem walki.

Image

Pilot 1 odpala rakiety i jest gotów do odejścia w cold, Pilot 2 już nawrócił w kierunku celu

Image

Z góry ładnie to wygląda, ale problemem były wysokości. Tuż przed początkiem nagrania Cel był tuż przy ziemi, a obaj piloci wysoko. Nagranie zaczyna się gdy Cel zaczął się gwałtownie wznosić, a Pilot 2 zszedł na dół.

Najpierw wyglądało to tak:

Image

A już kilkanaście sekund później tak.

Image

Później walka wyglądała jak wyglądała, obaj piloci wiedzieli, gdzie Cel się znajduje, ale nie na jakiej wysokości.

Image

Do brzegu... Cały ten furball zakończył się sytuacją, w której Pilot 2 nie mógł znaleźć Celu, a Pilot 1 go namierzył i odpalił Fox-3 w takiej sytuacji:

Image

Chwilę później....

Image

I AMRAAM zmienia cel....

Image

I to się mogło zakończyć tylko w jeden sposób:

Image

Code: Select all

Nauki na przyszłość

NIE STRZELAMY FOX-3 jeśli w między tobą a celem, albo za celem znajduje się "swój".
AMRAAM potrafi przechwycić cel w dość szerokim stożku,
więc obszar niebezpieczny należy założyć w stożku 30-40 st.

ACMI:

Code: Select all

https://drive.google.com/file/d/1t3_oYAmbFKfS-fXZg77kEIj6-gpPWLyG/view?usp=sharing

User avatar
Vincent
Posts: 387
Joined: 2019-09-12 02:39

Flights: 179 (483hs)
Specialized in: F-16C



Gildia Rentier

333 Commanding oficer

Dlaczego większość twoich postów w tym dziale to negacja?
Nie robić tego. Nie robić tamtego, albo owego.
Napisz może instrukcję typu know how, albo jak robi Foka ?
Każdy głupi potrafi krytykować. Publikować screeny wyrwane z kontekstu.
Może daj coś od siebie...
Stwórz coś. Napisz manual... albo coś....

User avatar
Foka
Posts: 605
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 206 (465hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

Tworzenie manuali zostawiam Tobie, Ty to uwielbiasz.
Ja robię to, do czego powstał ten dział i o czym rozmawialiśmy jak powstawał - pokazywać przypadki fakapów i błędów, aby się z nich uczyć.
Tak się składa, że jednym z tych pilotów byłem ja. Nie mogę pokazać co zrobiłem źle, żeby inni nie powielali moich błędów?

Post Reply