Pedały DIY

Forum "o wszystkim" - forum publicznie dostępne oraz otwarte dla wszystkich


Image

Post Reply
User avatar
Bercik
Posts: 166
Joined: 2019-01-27 20:14

Flights: 123 (301hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Instruktor

1st AC Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

Kilka osób prosiło o opisanie projektu:

Całoś oparłem o twórczość Toma Stantona:

https://www.thingiverse.com/thing:4630192

Efekt końcowy widoczny na zdjęciach poniżej:

Image

Image

Image

Koszta:
Profil 4040 500mm plus 2020 500mm 89 zł (można by obniżyć koszt o jakieś 40zł kupując oba profile w długości 250mm, ale w przypadku 4040 trzeba by się strasznie cisnąć jak chodzi o rozstaw elementów mocowanych na nim)
Nakrętki młoteczkowe do profili 17 zł/25 szt
Główki cięgła SI 05 4szt: 26 zł
Łożyska 6000 6szt: 6 zł
Sprężyny- nie mogłem w Katowicach dostać od ręki sprężyn z półki, więc zamówiłem dwie robione specjalnie na wymiar- 38 zł
Kątownik aluminiowy zwiększający stabilność: 30 zł
Wszelakie śrubki: 10 zł (wraz z 3 śrubami pasowanymi M8 na których opierają się łożyska)
Magnesy sześcienne: 10 zł/10 szt
Halotron SS495: 7 zł
Arduino Pro Micro: 24zł (koniecznie z procesorem Atmega 32u4)
Kosztów druku nie liczę, bo po prostu miałem materiał i maszynę, więc z nich skorzystałem
Przy mojej metodzie mocowania poprzeczek zwiększających stabilność koniecznym było nagwintowanie otworów w profilu 4040 przy pomocy gwintownika M5, którego koszty też by trzeba doliczyć, jeśli ktoś takowym nie dysponuje.

Podliczając łączny koszt to około 220zł, gdzie przy kupnie sprężyn na allegro pewnie można by zejść jeszcze o jakieś 20zł.

Do budowy tych pedałów zmusiły mnie aktualnie posiadane Thrustmastery TFRP. Nie mogłem się pogodzić z faktem, że przy używaniu ich używa się całej nogi, zamiast tylko stopy. Rozwiązanie Thrustmastera czy Saiteka znacząco zmniejsza dokładność sterowania.
Do tego podczas rozpoczynania ruchu trzeba niejako zerwać tarcie statyczne pomiędzy pedałem a prowadnicą liniową, co powoduje nierównomierny ruch w początkowej fazie wywierania nacisku na pedał.
Polatałem na własnym wykonawstwie jakiś tydzień i muszę powiedzieć, że jestem zachwycony. Stabilność i precyzja kompletnie nieporównywalne względem TFRP.


Możliwe pola ulepszenia:
- Dorobienie hamulców- Arduino ma jeszcze dodatkowo 7 wolnych wejść analogowych, więc miejsca na podłączenie jest w bród. W AT-3 rozwiązane jest to tak: Do pedału domontowany jest pedał powyżej- śródstopie opiera się na pedale orczyka, palce na pedale hamulca. Pochylając stopę w przód naciska się na hamulec. W podobny sposób planuję to rozwiązać tu

- KONIECZNOŚĆ- w bloku mocującym element obracający się, łączący ze sobą pedały, koniecznie trzeba domontować coś, co będzie taką mini zapadką, wskazującą neutralne położenie pedałów. W rzeczywistości opływ powietrza centruje ster (pomijając sytuacje jakiegoś wielkiego wiatru bocznego). W realiach DCSa ciężko gapić się cały czas na kulkę (której notabene sporo nowych myśliwców nie ma)

- bajer- sprężyny centrujące można by wymienić na jakiś rodzaj tłumika hydraulicznego. Dało by to dosyć fajny opór i uczucia na nogach jak w najdroższych thrustmasterach.

Jeśli ktoś byłby chętny do zbudowania czegoś podobnego to chętnie wydrukuję i wyślę wszystkie elementy drukowane konieczne do budowy :)

User avatar
Vega
Posts: 106
Joined: 2020-04-25 22:16
Contact:

Flights: 35 (122hs)
Specialized in: F-16C



Gildia Rentier

Genialna rzecz, wygląda super, gratuluję pomysłu :)
Muszę pomyśleć o podobnych dla siebie

Keep the blue side up.
VEGA
User avatar
Bercik
Posts: 166
Joined: 2019-01-27 20:14

Flights: 123 (301hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Instruktor

1st AC Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

tutaj wizualizacja pedałów z AT-3
Image

User avatar
Glow
Posts: 135
Joined: 2019-08-29 23:09




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

No dobrze ale to chyba nie do Mi-8. Zupełnie inna zasada działania. Kontrolery mają symulować prawdziwą rzecz, jeśli nie to lepiej od razu rozsiąść się na sofie z padem od xboxa. Takie moje zdanie.

User avatar
Bercik
Posts: 166
Joined: 2019-01-27 20:14

Flights: 123 (301hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Instruktor

1st AC Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

Powyżej wrzuciłem zdjęcie przejrzystych pedałów z rzeczywistego samolotu, które mają bardzo podobną konstrukcję.
Zważywszy na fakt, że oprócz mi-8 latam też jefem, A-10, A320, e-170 i tbm 900 to taki poziom podobieństwa do rzeczywistości mi wystarczy.
To nie home cockpit 😊

User avatar
attyla
Posts: 29
Joined: 2018-12-04 18:11

Flights: 8 (75hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

Dzięki uprzejmości i poradom kolegi mam i ja pedały wykonane samodzielnie , działają bezbłędnie podstawa jest tymczasowa :)
Image

MaCabra
Posts: 3
Joined: 2021-01-09 13:38




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Stary jestes wielki. Szacun za pomysl i wykonanie. Ja mam https://www.pilots.pl/produkt/pedaly-thrustmaster-tfrp/ i szlag mnie na nich trafia. Wsadzilem gumki aby zwiekszyc ich twardosc i powrot do neutralnej pozycji. Poza tym zaprojektowano je chyba dla eunucha bo sa tak waskie, ze tylko dziewica moglaby z nia grac. Jak ktos ma drukarke 3d to prosba o kontakt. Mialbym do wydrukowania
https://www.reddit.com/r/hotas/comments ... _wide_mod/ . Pozdrawiam niezwykle serdecznie.

ps. Link do moda
https://www.thingiverse.com/thing:4287043

User avatar
Hancer
Posts: 1042
Joined: 2018-09-07 17:18
Contact:

Flights: 153 (358hs)
Specialized in: A-10C



Gildia Rentier

Możesz to zamówić online, lub poszukać usług 3D w każdym mieście powinno być (ja mam pod domem). Tu masz stronę wgrałem te twoje pliki i wyszło mi 175 zł. https://send3d.eu/wycena-online/

User avatar
Andrut
Posts: 156
Joined: 2020-04-01 08:07

Flights: 67 (198hs)
Specialized in: Mi-24P Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Oficer

MaCabra, ja właśnie zamontowałem ten mod kupiony na allegro. Faktycznie trochę to pomaga, nie latałem jeszcze misji na tych poszerzeniach ale pierwsze odczucia są na plus. Poprawiają komfort i precyzje aczkolwiek i tak mam jeszcze problem z płynnością / oporem przy delikatnych korektach. Więc została mi jeszcze kwestia smarowania, próbowałem smaru silikonowego w sprayu ale to nie przyniosło właściwego efektu. Muszę znaleźć inny sposób.

W każdym razie poszerzenie jak najbardziej na plus. Jednak musiałem dołożyć trochę inwencji twórczej i usztywnić konstrukcję płaskownikiem łączącym te dwie śruby od łączników. Po za tym wyczuwam, że pedały są przez to poszerzenie troszkę bardziej niestabilne, latają troszkę bardziej na boki a oryginalna podstawa wisi delikatnie w powietrzu bo poszerzenia są trochę wyższe i przy pełnym oparciu poszerzeń na ziemi, podstawa się potrafi unieść, aczkolwiek werdykt będę mógł wydać po wylataniu na nich paru godzin. Na szybkich testach i tak było dużo lepiej niż oryginał.

LINK DO GOTOWCA NA ALLEGRO

MaCabra
Posts: 3
Joined: 2021-01-09 13:38




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Dziekuje Andrut. Na szukanie tego na allegro to nie wpadlem.

User avatar
Bercik
Posts: 166
Joined: 2019-01-27 20:14

Flights: 123 (301hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Instruktor

1st AC Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

cena tego na allegro to jakaś zbrodnia. Jakby ktoś potrzebował czegoś podobnego lub generalnie drukowanego 3d to łapcie mnie na TSie albo priv :)

Post Reply