Eskadry Lotnictwa Szkolnego

Forum tylko do odczytu, archiwum postów, obecnie przeniesione na Discord.
Dział Analizy, aktywny

Moderator: Instruktor

User avatar
Krzychoo
Posts: 882
Joined: 2018-06-21 16:29

Flights: 237 (552hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

Konkluzja jest jedna (moim zdaniem). Ci instruktorzy marnowaliby tylko swój czas.

User avatar
Wodzu
Posts: 1204
Joined: 2018-05-10 14:38

Flights: 73 (198hs)
Specialized in: F-14B Pilot



Gildia Rentier

IMHO, ilość czasu przyłożonego przez instruktorów na przygotowanie materiałów i szkoleń jest nieporównywalna do ilości potencjalnych chętnych, a pamiętajmy, że jest masa pilotów, święcie przekonana, że potrafią wszystko na danej maszynie albo prawie wszystko i zapewne nie będzie im się chciało wysłuchiwać dodatkowego marudzenia jakiegoś instruktora. Prawda jest taka, że to co ciągnie wszystkich niestety/stety to misje HRP, dlatego obserwowane są wstąpienia na tego typu misje całkowitych świeżaków, efekty widać na misjach. Ludziom się zwyczajnie nie chce przechodzić dodatkowego szkolenia i tracić czasu.
Inicjatywną godną uwagi jest jedynie tzw. podstawówka, to by mogło się sprawdzić. Czyli szkolenie podstawowe tak jak to było do tej pory, może jedynie zwiększą częstotliwością.
Chodzi o to:

Code: Select all

SZKOLENIE PODSTAWOWE

1. Instalacja potrzebnego oprogramowania oraz jego konfiguracja.
2. Logowanie się na serwer i sprawdzenie łączności.
3. Omówienie procedur lotniskowych.
4. Komunikacja z ATC.
5. Komunikacja z AWACS.

Be quiet! 700W
Zalman Z3 PLUS (Z3PLUS)
Intel Core i5-6600K, 3.5GHz
HyperX Fury, DDR4, 32Gb
Asus Z170 PRO GAMING
MSI RTX 2070S
Joy VPC Base/TM Grip / TM Throttle
Saitek Rudder Pedals
4x Monitor AOC I2490PXQU/BT
User avatar
Sowin
Posts: 257
Joined: 2018-07-02 12:40

Flights: 129 (312hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

No. 26 Sqn Commanding Officer

Zgadzam się z Krzychem w stu procentach. Ludziom nawet jak oferuje się szkolenie i przynależność do grupy, to nie chcą brać. Dodam jeszcze tylko, że niepowodzenia na misjach to wyłączna wina MM i kółeczko się zamyka.

User avatar
Mizuri
Posts: 197
Joined: 2019-08-17 17:24

Flights: 53 (141hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

PAM2Air Commanding oficer

I tutaj się kłania nastawienie ludzi. Przecież teraz jest to normą, że "nie trzeba" czytać, nie trzeba się szkolić, wystarczy kupić moduł i strzelać do czego popadnie. A jak się nie uda to zwalić na MM.

i9-12900K | MSI MAG Z690 TOMAHAWK | G.Skill 128 GB | GeForce RTX 4090 | Samsung 970 EVO Plus 2TB | Samsung 970 EVO Plus 2TB | Samsung SSD EVO Plus 2TB | Samsung 970 EVO Plus 1TB | Samsung 860 PRO 1TB | Samsung 870 EVO 4TB | LG ULTRAGEAR GSM5BD3
Poko



A czy ta eskadra miałaby być organizowana w ramach Gildii czy na zasadach niezależnej "zaprzyjaźnionej eskadry szkolnej" z zasięgiem poza Gildię (np. rekrutacja przez FB na DCS Polska), która wprowadzałaby w świat DCS i wskazywałaby między innymi, że jest coś takiego jak Gildia?

User avatar
Wodzu
Posts: 1204
Joined: 2018-05-10 14:38

Flights: 73 (198hs)
Specialized in: F-14B Pilot



Gildia Rentier

Mizuri wrote: 2020-01-27 18:19 I tutaj się kłania nastawienie ludzi. Przecież teraz jest to normą, że "nie trzeba" czytać, nie trzeba się szkolić, wystarczy kupić moduł i strzelać do czego popadnie. A jak się nie uda to zwalić na MM.
Dokładnie, tylko pamiętaj też o jednej ważnej rzeczy. Na Gildii średnia wieku jest grubo powyżej 30 lat, a osoby w tym wieku już raczej mają wyrobione mniemanie o sobie i swoich możliwościach, z wyjątkami oczywiście, ale raczej predzej postawią gardę niż potulnie przyjdą i powiedzą że czegoś nie potrafią, a przecież na misję nikt im nie zabroni się zapisać, i latają. Tego nie zmienimy. To duża społeczność z przeważającą ilością osób które gdzieś latały, z nawykami i wyrobionym poglądem. Nie zmienimy ludzi panowie.
Poko wrote: 2020-01-27 18:30 A czy ta eskadra miałaby być organizowana w ramach Gildii czy na zasadach niezależnej "zaprzyjaźnionej eskadry szkolnej" z zasięgiem poza Gildię (np. rekrutacja przez FB na DCS Polska), która wprowadzałaby w świat DCS i wskazywałaby między innymi, że jest coś takiego jak Gildia?

Gildyjna - chyba że o czymś nie wiem.

Be quiet! 700W
Zalman Z3 PLUS (Z3PLUS)
Intel Core i5-6600K, 3.5GHz
HyperX Fury, DDR4, 32Gb
Asus Z170 PRO GAMING
MSI RTX 2070S
Joy VPC Base/TM Grip / TM Throttle
Saitek Rudder Pedals
4x Monitor AOC I2490PXQU/BT
User avatar
Birbant
Posts: 202
Joined: 2019-08-16 16:51

Flights: 225 (568hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

Czy jeśli Marshallerowie wzięli na siebie odpowiedzialność za egzekwowanie ustalonych reguł to czy nie w ich obowiązku powinno rowniez byc zaznajamianie nowych graczy z ta podstawowa wiedza ? Pisze teraz o szkoleniu podstawowym min raz w miesiącu ogólne lub każdemu dolaczajacemu 1 vs1. Jeśli tak to dlaczego robił to Hancer ? A jeśli nie to dlaczego Hancer nie był marshallerem ?

Birbant (według pl.wiktionary.org)

rzeczownik, rodzaj męskoosobowy
(1.1) przest. mężczyzna prowadzący hulaszczy tryb życia. Inaczej; hulaka, lekkoduch, raptus
User avatar
Wodzu
Posts: 1204
Joined: 2018-05-10 14:38

Flights: 73 (198hs)
Specialized in: F-14B Pilot



Gildia Rentier

Birbant wrote: 2020-01-27 18:41 Czy jeśli Marshallerowie wzięli na siebie odpowiedzialność za egzekwowanie ustalonych reguł to czy nie w ich obowiązku powinno rowniez byc zaznajamianie nowych graczy z ta podstawowa wiedza ? Pisze teraz o szkoleniu podstawowym min raz w miesiącu ogólne lub każdemu dolaczajacemu 1 vs1. Jeśli tak to dlaczego robił to Hancer ? A jeśli nie to dlaczego Hancer nie był marshallerem ?
Bo się do tego zgłosił. Poza tym zejdź delikatnie z tonu bo robi się lekko roszczeniowy. Dziękuję.

Uzupełniając, nie ma aż tylu nowych graczy co tydzień, czy miesiąc aby się nad tym pastwić. Jeśli są osoby które nie ogarniają zawsze dostaną odpowiednią pomoc. Hancer zgłaszał się do wszystkiego sam, o nic nie był proszony, przynajmniej nie mam takiej wiedzy. Nie oceniam też czy robił to dobrze czy źle.
Nie musiał być marshallerem aby prowadzić szkolenia. Był i jest o ile dobrze pamiętam technicznym.

Be quiet! 700W
Zalman Z3 PLUS (Z3PLUS)
Intel Core i5-6600K, 3.5GHz
HyperX Fury, DDR4, 32Gb
Asus Z170 PRO GAMING
MSI RTX 2070S
Joy VPC Base/TM Grip / TM Throttle
Saitek Rudder Pedals
4x Monitor AOC I2490PXQU/BT
User avatar
ags
Moderator
Posts: 220
Joined: 2019-08-23 01:45

Flights: 180 (430hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Marshaller

NEWBIE Spotter

tl;dr: Droga administracjo, a jaka jest Wasza wizja rozwoju tego community?
Po co przychodzą tu nowi ludzie? Powinni? Co się powinno z nimi dziać? Co wg Was byłoby optimum?

dłuższe:
DCS nie jest tani, to hobby na poziomie wymaga inwestycji $ i czasowych, i sporo zaparcia przy ilości bugów które co tydzień lub dwa serwują nam MIłościwie Developujący.
Pół biedy jak znajdzie Was ktoś, kto latał online w inne rzeczy od lat, zjadł zęby tweakując autoexec.bat żeby odpalić F15 Strike Eagle 3 itd, albo grupa pasjonatów BMSa. Te sztuki sobie poradzą, może nawet na chwilę zostaną.

Co widzi nowy człowiek? Czat, jakieś eskadry. Zapisuje się, widzi regulamin (albo i nie*)
Jakoś próby zrobienia lejka, który miałby kierować do jakiejś "grupy", spotykają się z oporem. Bo co, będą latały w DCS? Przy okazji budując większe community? Przy okazji można promować właściwe zachowanie, nauczyć zachowania przy tankowcu czy latania w złej pogodzie. Jak kogoś będzie cieszyć wirtualny patch eskadry szkolnej, to niech ma i się cieszy, co to komu szkodzi. Ktoś chce to prowadzić? Super, normalnie weryfikowałby rynek, tutaj albo będzie żyło, albo nie, nie widzę krzywdy.

Hancer wykazał się cierpliwością, odpowiadał na większość pytań, robił szkolenia. Materiału do latania online starcza na dłuższy czas i żywe tłumaczenia się przydają, szczególnie jak EDki co chwila coś partolą. Lekko licząc, ile ludzi na serwerze to skorzystało z jego doświadczeń?

Militarnych gier online jest kilka, każdy człowiek który przyjdzie tu z War Thunder/World of Warplanes/… powinien być zaopiekowany, porozmawiany, jak ma sensowne podejście, to jest materiał. "Fajnie że jesteś, polatajmy". Tak, będzie mu się ciężej latało, będzie się musiał doszkolić i będzie miał mniej dopaminy, bo to nie jest zabawa typu quake.

Świat się zmienił, to nie jest urząd. Można dołączyć do chociażby "Hello and welcome to the terere-bolters", na fb grupach co chwilę się ktoś ogłasza, "rekrutujemy do X, ten region, ten samolot", spotkajmy się na airshow, w dowolnym docelowym poziomie zaawansowania. Są też inne PL grupy, które po prostu ze sobą latają. (tu dziękuję Lukasto za doskonały pointer).

Szaleńcy i tak będą kręcić kółka bez radia nad Sanaki.

* PS. Regulamin po angielsku się nie wyświetla. Jest 2020, w internecie to nie jest wina usera że ma coś źle ustawione.

Opinia: pewne rzeczy nie powinny mieć miejsca.

Tematy zakazane:
ZipLip na carrierze, nie da się i już ;-)
User avatar
Krzychoo
Posts: 882
Joined: 2018-06-21 16:29

Flights: 237 (552hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

Panowie w dyskusji zdają sie mylić pojęcia. Nikt nie przeszkadzał Hancerowi szkolić nowych, robił to jak najlepiej mógł i nikt mu tego nie zabrania. Po prostu eskadra szkoleniowa nie ma racji bytu. Nowi jak sie podszkolą wtedy zapisują sie do jednej z istniejących grup których jest już dużo i tam kontynuuje szkolenie
as simple as that.

User avatar
Wodzu
Posts: 1204
Joined: 2018-05-10 14:38

Flights: 73 (198hs)
Specialized in: F-14B Pilot



Gildia Rentier

ags wrote: 2020-01-27 19:12 tl;dr: Droga administracjo, a jaka jest Wasza wizja rozwoju tego community?
Po co przychodzą tu nowi ludzie? Powinni? Co się powinno z nimi dziać? Co wg Was byłoby optimum?
Gildia od momentu powstania rozwija się w stałym i niezmiennym tempie, jak to bywa w społecznościach ludzie przychodzą i odchodzą, jest to normalne i naturalne, nikt nie przychodzi tu za karę. Niem nie oceniać czy rozwój był bardzo dynamiczy, średno-dynamiczny czy raczej powolny.
Celem Gildii, gdy została tworzona było zebrać jak najwięcej osób do wspólnych lotów - bez wymaganego doświadczenia, aby kazdy mógł polatać w polskim gronie, z polskimi pilotami. Wraz z ilością pilotów dołączających do Gildii rosło zapotrzebowanie na sloty. Udało się zorganizować serwer, dzięki zbiórkom. W dalszym ciągu założenie było jedno, umożliwić polskim pilotom DCSa wspólne latanie.
Po co przychodzą tu nowi ludzie -
To trzeba by ich zapytać, myślę że nie przychodzą tutaj grać w Fortnita, gdyż grupa nawet w nazwie masz/mają jasno określoną grupę docelową i symulator na którym odbywają się loty.
Czy powinni -
To tylko od nich zależy czy chcą wejść w świat DCS.
Co powinno się z nimi dziać -
Powinni przeczytać regulamin, zaznajomić isę wstępnie z zasadami panującymi w grupie, jeśli im to pasuje, powinni się ładnie przywitać w temacie powitalnym. Tak muszą trochę poszukać gdzie się znajduje na stronie. W dalszej kolejności jeśli już wiedzą, że chcą zostać, powinni wejść na TS'a i porozmawiać z którymś z marshallerów i zadać najbardziej nurtujące ich pytania. Otrzymają z pewnością wyczepującą odpowiedź. Na koniec rozmowy otrzymują pytanie, czy w dalszym ciągu są zdecydowani na uczestnictwo w tym cyrku oraz czy mają dodatkowe pytania. Jeśli nie ma otrzymują rangę na TS. Są pełnoprawnymi uczestnikami i mogą brać udział w misjach treningowych jak również LRP. Po takiej rozmowie gość pełen nowej wiedzy wędruje do przeczytania regulaminu oraz briefingu gildianskiego.
Profit= są szczęśliwymi członkami największej społeczności DCS w polsce.
Optimum?
Osobiście podałem wyżej. Szkolenia podstawowe które zostały zaproponowane, jak najbardziej.

Czy teraz pomogłem ci zrozumieć założenia Gildii?

Be quiet! 700W
Zalman Z3 PLUS (Z3PLUS)
Intel Core i5-6600K, 3.5GHz
HyperX Fury, DDR4, 32Gb
Asus Z170 PRO GAMING
MSI RTX 2070S
Joy VPC Base/TM Grip / TM Throttle
Saitek Rudder Pedals
4x Monitor AOC I2490PXQU/BT
User avatar
MavPL
Posts: 20
Joined: 2020-01-04 00:38




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Krzychoo wrote: 2020-01-27 19:34 Panowie w dyskusji zdają sie mylić pojęcia. Nikt nie przeszkadzał Hancerowi szkolić nowych, robił to jak najlepiej mógł i nikt mu tego nie zabrania. Po prostu eskadra szkoleniowa nie ma racji bytu. Nowi jak sie podszkolą wtedy zapisują sięe do jednej z istniejących grup których jest już dużo i tam kontynuuje szkolenie
as simple as that.
I tu jest błędne myślenie. Ponieważ gdy przyjdą nowi, którzy są laikami w sprawach awiacji, a chcieli by z Polakami latać, to wedle tego myślenia, zasada jest prosta: "najpierw się naucz, później z nami lataj." Przynajmniej tak można wywnioskować z tej wypowiedzi.
Sam dzisiaj zapytałem o to, czy ktoś był by mi w stanie pomóc w nauce SU-25T. Jedna osoba ze wszystkich zabierających głos, stanęła na wysokości zadania, a niektórzy zaczęli od razu hejtować. Gdybym był laikiem i latanie nie było by moją pasją, uwierzcie mi, ale po tych wypowiedziach na SB, odszedł bym bez słowa i zaczął szukać innej grupy polskich lotników.
SU-25T uczę się sam, a to był test, polegający na tym, by sprawdzić, jakie jest zainteresowanie nowymi pilotami.

AKYGA AK-B1-500
MSI B75MA-P45
Intel i5-3500 (3.3GHz)
RAM 2x8GB DDR3 1600MHz Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 4GB DDR5
SSD 240GB Seagate
HDD 1Tb Seagate
Samsung 24' C24F390FHUX
CYBORG V1.1
Logitech G27 + HShifter
User avatar
Alienzo
Moderator
Posts: 446
Joined: 2018-09-30 15:46
Contact:

Flights: 228 (577hs)
Specialized in: F-14B Pilot



Gildia Marshaller

SGPSz Pilot SGPSz

VF-31 Commanding Officer

492nd vFS Pilot

To moje nie pierwsze simowe community i nie raz widziałem tego typu dramy. Do niczego nie prowadzą. Kilku męczenników, kilku pokrzykiwaczy, obrażenia, odejścia i powroty... Admini to zło, MM nie potrafią robić misji, poziom spada, a Józek to powiedział mi tak że ja już z nim nie gram, a pani nie zareagowała... itp. itd.

Jak sami zauważyliście DCS wymaga sporo czasu i samozaparcia. Nie wiem w jaki sposób administracja ma wpłynąć na to jak bardzo ktoś lubi masochizm i ile jest w stanie poświęcić czasu na naukę. Wielu próbowało, większość rezygnuje w momencie kiedy koszyk od tankera lub lotniskowiec nie chcą współpracować jak na filmikach z YT. Jeśli komuś brakuje zaparcia, to choćby i kilkunastu prowadzących instruktorów podkładających materiały do nauki pod nos było, nic się nie uda. Jeden, drugi, trzeci zrezygnują, pozostaną najwytrwalsi (a instruktorów prędzej czy później ch... strzeli). Flight Simy typu DCS, BMS itp. nigdy nie były produkcjami w których wszystko spadało z nieba. Tu trzeba po umiejętności sięgnąć.

Patrząc po swoim przykładzie jak tu przyszedłem, F-14 te kilkanaście tygodni temu to była dla mnie czarna magia. Pierwszy zaawansowany odrzutowiec. Zero pojęcia o radarach czy współczesnej walce powietrznej. Ja Sidewindera od Phoenixa nie odróżniałem a jak ktoś mówił Fox to myślałem że to callsign :D Czy zostałem olany przez moją nikłą wiedzę? Absolutnie nie. Jednakże wiem, że trzeba było wyjść z inicjatywą. Potrzeba chcieć, dużo samozaparcia, autokrytyka i umiejętność powiedzenia sobie "Latam jak p...a, trzeba więcej potrenować". Zarówno od administracji, Hancera i innych otrzymałem wiele pomocy. Jestem za to każdemu wdzięczny. Wiem jednak że zarówno w życiu jak i tutaj, nikt ani nic nie pomoże nam stać się lepszymi jeśli tylko czekamy aż ktoś nas za rękę będzie prowadził. Skoro są tu same staruchy 30+ to raczej nie powinno być z tym problemów i robienia takich dramatów jak teraz.

Początkowo rzucałem Joystickiem przy tankerze a obecnie samolot tankuje dla przyjemności :) Początkowo na lotniskowiec siadałem byle usiąść a teraz robię wszystko zgodnie z każdym CASE. Jak do mnie mówili BRA to myślałem o cyckach a nie o kierunku, odległości i wysokości. Zdaje sobie sprawę że ZAWSZE może być lepiej i tam gdzie widzę braki i potrzebę poprawy, uderzam do odpowiednich specjalistów od mojej maszyny. Jakbym miał czekać na TS aż ktoś przyjdzie i mnie za rękę poprowadzi, to pewnie już po tygodniu wydziergałbym posta że Gildia to zło, nikt mi nie pomógł, więc się obrażam i czołem.

Normalnie unikam takich dyskusji ale z racji tego że widzę tego typu ataki do administracji i reszty community która robi całkiem fajną robotę, a kotś próbuje ich za to kopać, to postanowiłem się odezwać. Nie obrażaj się Hancer, robisz świetną robotę, misję, pomoc w ME itd., ale te dramaty tutaj są cholernie nie potrzebne, ukierunkowane w złe osoby i mam nadzieje że jest to prostu spowodowane jakąś chwilową frustracją związaną z ogólnym samopoczuciem.

Wrzućcie sobie wszyscy trochę na luz bo JA jako ktoś tutaj nowy, zaczynający od zera, nigdy nie zarzuciłbym tutaj nikomu zła które tutaj wypisujecie. To jest naprawdę dobre, koleżeńskie i bardzo pomocne community. Powodzenia.

PS: Jak fajnie słowo BMS zamienia sięw Tetris :D

User avatar
Glow
Posts: 135
Joined: 2019-08-29 23:09




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Czubek góry lodowej pt. "gracze" vs simerzy.
Rozwiązanie, podzielić Gildią na eskadry "graczy" czyli bez zobowiązań i wymogów oraz eskadry gdzie na wejście trzeba mieć coś więcej jak 15 godzin nalotu. Patykiem na glebie rysowana gruba kreska... ; P

User avatar
Wodzu
Posts: 1204
Joined: 2018-05-10 14:38

Flights: 73 (198hs)
Specialized in: F-14B Pilot



Gildia Rentier

Raczej nie.

Be quiet! 700W
Zalman Z3 PLUS (Z3PLUS)
Intel Core i5-6600K, 3.5GHz
HyperX Fury, DDR4, 32Gb
Asus Z170 PRO GAMING
MSI RTX 2070S
Joy VPC Base/TM Grip / TM Throttle
Saitek Rudder Pedals
4x Monitor AOC I2490PXQU/BT
Locked