Pytania początkującego

Forum tylko do odczytu, archiwum postów, obecnie przeniesione na Discord.
Dział Analizy, aktywny

Moderator: Instruktor

Locked
User avatar
TomeG2kcSim
Posts: 9
Joined: 2020-12-29 02:04




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Hej, jestem tu nowy choć zaczynałem od IL2 Sturmovik jeszcze na którymś z Celeronów (nie obrażając Celeronów ;). Za chwilę 5 belka na karku więc po latach konsolowego grania przyszedł czas na powrót na łono ojca peceta i budowę Riga do jeżdżenia i latania.
I w związku z przygotowaniami software'owymi jestem na etapie zakupów modułów DCS, a trochę tego nie ogarniam. W związku z powyższym mam do Was wszystkich i każdego z osobna pytania.

Do dnia 5.01.21 jest na Steam'ie obniżka na elementy do DCS. Tylko otsochosi z tymi modułami?

Chciałbym polatać głównie w klimatach WWII i późnej współczesnymi maszynami radzieckimi.

Czy do WWII, oprócz samolotów (np. P-51, Foka) muszę dokupić mapę Normandii i WWII Assets Pack i dlaczego tak/nie?

Czy Flaming Cliffs 3 mi starczy, czy jednak powinien, oprócz FC3, kupić jeszcze jakaś mapę/moduł (bo FC3 to za mało)?

Jest tego tak dużo, że nie czaję.
Czy dobrze wnioskuję, że jest kilka rodzajów modułów (proszę, poprawcie mnie):
1. Samoloty
2. Mapy
3. Misje/kampanie(wymagają określonej mapy)
4. Dodatki do map (wymagają określonej mapy)
5. Coś jeszcze?

Nie chcę za dużo wydać, ale z drugiej strony chciałbym skorzystać z okazji i mieć fajny pakiet na rok, do następnej wyprzedaży.
Liczę na to, że się rozpiszecie :).
--
Tomasz

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Pozwoliłem sobie przenieść, aby nie stworzyć zamieszania w wątku "Przywitaj Się".

Odpowiem krótko, pewnie ktoś z kolegów będzie chciał rozwinąć.

DCS World za darmo udostępnia 1 mapę oraz 2 darmowe samoloty. Dodatkowe mapy, misje, kampanie, samoloty, akcesoria, zasoby dokupujemy jako tzw. moduły.
Większość ludzi poleca zakupy bezpośrednie w sklepie Eagle Dynamics (nie via steam) - https://www.digitalcombatsimulator.com/en/shop/ .

Zdania o II WŚ w DCSie są podzielone - na pewno nie jest to temat zbyt popularny, raczej celuj w okres później zimnej wojny, "współczesne".
Osobiście nie siedzę w temacie, więc więcej nie jestem w stanie napisać.

Temat co kupić na początek był tutaj sporo razy poruszany, wiele osób ma swoje zdanie - z moich obserwacji polecam zakup jednego modelu (i na pewno nie FC3) ; wyprzedaże są kilka razy w roku, jeśli temat Cię wciągnie spokojnie będziesz mógł coś dokupić na kolejnej wyprzedaży.

Moje subiektywne rekomendacje dobrych modułów "na początek", którymi będziesz mógł się tutaj sporo pobawić:
- F16 lub F18 - dobre moduły (choć jeszcze w fazie rozwoju), oba dają sporo możliwości, są popularne i często spotykane na misjach; F-18 minimalnie bardziej wymagający z uwagi na niełatwe operacje na lotniskowcu
- A-10C - bardzo dobry, stabilny moduł, popularny od lat
- M2000C - nieco mniej latania, ale to bardzo dobry moduł nieco starszego/prostszego samolotu, który nie przytłoczy Cię liczbą możliwości
- Huey - dobry śmigłowiec na początek, popularny, prosty do nauki
- mapy - na początek ew. Syria lub ew. Zatoka Perska

Niestety w DCSie brakuje modeli świeższych modeli rosyjskich, jeśli zależy Ci na sprzęcie ze Związku Radzieckiego to masz w/g mnie praktycznie dwie opcje:
- Mig21 - świetny, ale trudny moduł
- Mi8 - świetny, ale też wymagający moduł

Jeśli zależy Ci na porządnej symulacji raczej nie nastawiaj się na FC3 - te moduły są mocno ograniczone i nie posiadają w pełni klikanych kokpitów; można latać, ale daleko temu doświadczeniu od tego co DCS może faktycznie zaoferować.

Sporo ludzi korzysta ze świetnych poradników dostępnych na https://www.mudspike.com/chucks-guides-dcs/ - możesz je sobie przeglądnąć przed wyborem modułów, powinny dać Ci obraz możliwości każdego z dostępnych modułów.

PS Jeszcze przez 5 dni możesz za darmo pobrać i wypróbować praktycznie dowolny model - warto skorzystać i najlepiej samemu odpowiedzieć sobie na pytanianie co Cię interesuje. :)

Kontakt z administracją (Marshallers) via contactadmin.
Dodawanie odznaczeń do profilu viewtopic.php?p=2106#p2106 .
User avatar
Robo
Posts: 114
Joined: 2018-11-20 22:39

Flights: 186 (528hs)
Specialized in: AV-8B



Gildia Instruktor

273rd Executive Officer

1st AC Pilot

SN-42 Commanding Officer

TomeG2kcSim wrote: 2020-12-31 00:40 Hej, jestem tu nowy choć zaczynałem od IL2 Sturmovik jeszcze na którymś z Celeronów (nie obrażając Celeronów ;). Za chwilę 5 belka na karku więc po latach konsolowego grania przyszedł czas na powrót na łono ojca peceta i budowę Riga do jeżdżenia i latania.
I w związku z przygotowaniami software'owymi jestem na etapie zakupów modułów DCS, a trochę tego nie ogarniam. W związku z powyższym mam do Was wszystkich i każdego z osobna pytania.

Do dnia 5.01.21 jest na Steam'ie obniżka na elementy do DCS. Tylko otsochosi z tymi modułami?

Chciałbym polatać głównie w klimatach WWII i późnej współczesnymi maszynami radzieckimi.

Czy do WWII, oprócz samolotów (np. P-51, Foka) muszę dokupić mapę Normandii i WWII Assets Pack i dlaczego tak/nie?

Tomasz
Hmm z tego co piszesz, to chyba pomyliłeś DCSa z Iłkiem. Pewnie latałeś jeszcze w starego iłka, teraz jest nowy z ładną grafiką, napisany od podstaw.
Jeśli chcesz się bawić w WWII to DCSa raczej odradzam, tutaj to jest tylko mały dodatek do reszty, z początku wepchnięty na siłę, teraz się już trochę rozwinął. Jeśli chcesz tylko ot tak bez celu polatać dobrze symulowanymi maszynami, z odtworzonymi systemami, klikalnymi kokpitami to ok, jeśli masz aspiracje na gruby multi to nie bardzo.
Sowieckie maszyny kończą się w DCS na mig21, nowych niestety nie ma w wersji klikalnej, te co są to nie są zawansowane moduły, a uproszczone FC3. FC3 do taki nietypowy "moduł" zawierający całą listę uproszczonych samolotów.
W DCSie każdy samolot i mapa to moduł, trzeba je kupić oddzielnie i trochę to kosztuje. To podobna sytuacja jak w cywilnych, zaawansowanych symulatorach. Tutaj za to dostajesz za darmo środowisko i 2 darmowe samoloty, oraz podstawową mapę, resztę trzeba zakupić oddzielnie. Za każdy dodatek trzeba zapłacić i łącznie koszt jest spory, jeśli nie chcesz latać wszystkim, kupujesz tylko samolot/samoloty, którymi chcesz latać. W multi widzisz samoloty których nie kupiłeś, niestety z mapami jest inaczej. Jeśli chcesz latać na danej mapie, musisz ją zakupić. Tak samo jest z kampaniami. Jeśli chcesz zakupić daną kampanię, musisz posiadać mapę, oraz samolot, który jest niezbędny do rozegrania kampanii. Sklep o tym informuje, podaje co jest wymagane "w zestawie"

User avatar
Foka
Posts: 605
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 206 (465hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

TomeG2kcSim wrote: 2020-12-31 00:40współczesnymi maszynami radzieckimi.
Image

Nahen



Jeżeli planujesz budowę kokpitu to moduły FC3 nagle zrobią się tak samo klikalne jak te klikalne :)

A poza tym z Twojego postu wynika, że głównie druga wojna więc jak Foka pisał szukaj najnowszych edycji iŁa 2 i dodatków do niego.
Vincent się rozpisał ale niestety jakby "obok" Twoich zainteresowań.

User avatar
TomeG2kcSim
Posts: 9
Joined: 2020-12-29 02:04




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Ok, jak rozpoznać który model samolotu jest w wersji "klikalnej"? I czy to takie ważne?
I rzeczywiście, grałem w starego IL2, jeśli jest nowy to na pewno spróbuję. Ale DCS też chcę ;P.

Cyt:
"Jeśli chcesz się bawić w WWII to DCSa raczej odradzam, tutaj to jest tylko mały dodatek do reszty, z początku wepchnięty na siłę, teraz się już trochę rozwinął. Jeśli chcesz tylko ot tak bez celu polatać dobrze symulowanymi maszynami, z odtworzonymi systemami, klikalnymi kokpitami to ok, jeśli masz aspiracje na gruby multi to nie bardzo."

Czyli mam rozumieć, że w multi to raczej maszyny współczesne?
A single player jest wart uwagi? I czy te kupne misje można rozgrywać w multi?

P.S.
Dzięki za odpowiedzi, to miłe.
-
Pozdrawiam
Tomasz
Last edited by TomeG2kcSim on 2020-12-31 12:22, edited 1 time in total.

User avatar
Foka
Posts: 605
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 206 (465hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

Nahen wrote: 2020-12-31 12:15 Jeżeli planujesz budowę kokpitu to moduły FC3 nagle zrobią się tak samo klikalne jak te klikalne :)
Bzdura, FC3 mają 10% funkcjonalności samolotu i jego systemów.

User avatar
Lukasz
Moderator
Posts: 196
Joined: 2019-02-12 01:52

Flights: 158 (498hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Marshaller

VFA-203 Pilot

VF-31 Naval Aviator

492nd vFS Pilot

Każdy samolot sprzedawany jako osobny moduł, nie licząc tych z dopiskiem "... for DCS World" (np. F-15C for DCS World), są tymi klikalnymi. Można to również rozróżnić po cenie tych modułów.

Tutaj na Gildii w 99% rozgrywamy misje z samolotami współczesnymi. Pewnie są jakieś serwery, które kładą nacisk na WWII. Musiałbyś poszukać.

W single player również można polatać bo są dostępne kampanie godne polecenia (płatne) dla poszczególnych samolotów, np. Raven One od Baltic Dragon dla F-18.

Pisząc "klikalne" mamy na myśli nie tylko to, że można sobie klikać i przełączać, ale głównie chodzi o to, że systemy awioniki są realistycznie odzwierciedlone.
Np. taki F-15C jest nieklikalny i tam niestety systemy są odzwierciedlone może w 1%, dlatego można się go nauczyć w jeden dzień, a taki A-10C, klikalny, jest w sumie ukończony i nauka samej obsługi komputera (CDU) zajmuje mnóstwo czasu.

User avatar
Hancer
Posts: 1042
Joined: 2018-09-07 17:18
Contact:

Flights: 153 (358hs)
Specialized in: A-10C



Gildia Rentier

Single player to można sobie polatać ale nie ma w tym żadnej frajdy. Podobnie kampanię, to nic innego jak zbiór pojedynczych misji połączonych w całość. Nic nie zastąpi misji tworzonych przez MM dla dużej liczby pilotów, gdzie lata się w grupach wypełniając z góry wyznaczone zadanie. W tym dcs pokazuje do czego został stworzony. Tylko wymaga sporo czasu na treningi, nie da się tak sobie od czasu do czasu wejść. To jest symulacja na 100% i nie da się inaczej jak wykorzystanie płatnych modułów, które posiadają wszystkie kluczowe systemy samolotów.

User avatar
Poko
Posts: 63
Joined: 2018-09-06 10:37
Contact:

Flights: 43 (117hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

Lukasz wrote: 2020-12-31 12:56 Każdy samolot sprzedawany jako osobny moduł, nie licząc tych z dopiskiem "... for DCS World" (np. F-15C for DCS World), są tymi klikalnymi. Można to również rozróżnić po cenie tych modułów.
Dodam coś do tego co napisał Lukasz.
  • Moduły klikalne w tzw. standardzie DCS zaczynają się od skrótu "DCS:", np. "DCS: MiG-21bis".
  • Moduły nieklikalne z paczki "Flaming Cliffs 3", które można sobie kupić osobno zamiast całej paczki, kończą się dopiskiem "... for DCS World", np. "Su-27 for DCS World". Jeśli kupisz FC3 to masz już je wszystkie w pakiecie.
Jeśli w planach masz latać głównie WWII to niemal obowiązkowym zakupem prócz samych samolotów będą mapy:
"DCS: The Channel Map"
"DCS: Normandy 1944 Map"
i assety:
DCS: WWII Assets Pack
bo goły DCS to współczesna mapa Kaukazu i głównie współczesny sprzęt na ziemi.

Jeśli chcesz iść w samoloty radzieckie to najlepsze moduły to: "DCS: MiG-21bis", "DCS: MiG-15bis", "DCS: MiG-19P Farmer". Chociaż na Gildii rzadko można spotkać jakiś event wykorzystujący te samoloty. Wyjątkiem jest MiG-21, który jest na wyposażeniu jednej z eskadr (a raczej pułku 100wPLMB) wykonującej częste loty we własnym gronie w polskich realiach lat 90-tych (stosują polską frazeologię lotniczą i organizację lotów). Polecam.

Opcją jest też "DCS: Mi-8MTV2 Magnificent Eight" jeśli interesują Cię śmigłowce. Tu też jest eskadra, która bardzo często bierze udział w dużych HRP. Również polecam.

W tych dwóch eskadrach znajdziesz osoby, które służą lub służyły w naszych siłach powietrznych.

User avatar
Poko
Posts: 63
Joined: 2018-09-06 10:37
Contact:

Flights: 43 (117hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

Foka wrote: 2020-12-31 12:21
Nahen wrote: 2020-12-31 12:15 Jeżeli planujesz budowę kokpitu to moduły FC3 nagle zrobią się tak samo klikalne jak te klikalne :)
Bzdura, FC3 mają 10% funkcjonalności samolotu i jego systemów.
Tu się zgodzę z Foką. Nie chodzi o same klikanie po przełącznikach. Samoloty w standardzie FC3 są mocno uproszczone pod względem odwzorowania wielu systemów. Nawet po zbudowaniu pełnego kokpitu nie wykonasz realistycznego rampstartu, radary nie będą miały wszystkich trybów, itd. i itp.

User avatar
Foka
Posts: 605
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 206 (465hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

Dodajmy jeszcze, że ostatni filmik od ED zasugerował, że możemy się spodziewać klikalnego Mig-29, ale nie ma potwierdzenia, nie wiemy, czy i nie wiemy kiedy.

User avatar
Jettax
Posts: 25
Joined: 2020-05-06 23:34

Flights: 61 (151hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

VMFA-117 Marine Aviator

TomeG2kcSim wrote: 2020-12-31 12:21 Ok, jak rozpoznać który model samolotu jest w wersji "klikalnej"? I czy to takie ważne?
Najszybciej sobie temat ogarniesz oglądając filmy na YT: zwłaszcza Waggsa.


lub Majera



Jak chcesz dużo klikać to wybory są dwa: F16 lub F18.

https://vmfa-117.org/
AMD Ryzen 7 7800X3D, Inno3D GeForce RTX 3080Ti 12GB, Gigabyte Gaming B650 X AX, Kingston Fury Beast Black EXPO 64GB 6000 MHz, WinWing Orion F-18 HOTAS, TM TFRP, HP Reverb G2, 3x MFD Cougar, Gigabyte G32QC, FreeTrack.
User avatar
Foka
Posts: 605
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 206 (465hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

TomeG2kcSim wrote: 2020-12-31 12:21Ok, jak rozpoznać który model samolotu jest w wersji "klikalnej"? I czy to takie ważne?
Cóż, instrukcja samolotu nieklikalnego (np. F-15C) to 150 stron z czego połowa to "właściwa" instrukcja do samolotu, a druga połowa to historia konstrukcji, podstawy aerodynamiki i taktyki. Instrukcja klikalnego to 700 stron - A-10C II, czy niemal 400 stron - Hornet. Domyśl się jakie są różnice w poziomie symulacji i skomplikowania tych modułów :)

Locked