Datalink Jf-17

Forum tylko do odczytu, archiwum postów, obecnie przeniesione na Discord.
Dział Analizy, aktywny

Moderator: Instruktor

Locked
User avatar
GesPl
Posts: 2
Joined: 2021-02-08 17:50

Flights: 10 (21hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Witam
Mam pytanie, które dla niektórych może okazac się śmieszne, ale potrzebuje potwierdzenia. Czy system datalink w jf-ie będzie wspołdziałał z systemem datalink z np. F-16C czy F/A- 18 Hornet ?
Dziękuje za odpowiedzi i życzę udanych lotów

User avatar
Bartek16194
Moderator
Posts: 770
Joined: 2018-10-23 19:09

Flights: 348 (931hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Marshaller

VFA-203 Commanding Officer

VF-31 Naval Flight Officer

492nd vFS Pilot

Nie

Wirtualne Biało-Czerwone Iskry - #3 Prawy skrzydłowy (TS-11) - 2021+

Steam
YT
User avatar
Birbant
Posts: 202
Joined: 2019-08-16 16:51

Flights: 225 (568hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

Chociaż można się spierać tak jak i w tym co rozumiemy poprzez"współdziałał" jak i faktycznym wspoldzialaniem. Jeffy mają link 17 zerżnięty od amerykańskiego linku 16 ( hornet, Viper). Do skutecznej pracy obydwu, (link16 i link 17) tzn wyświetlaniu kontaktów na hsd/sa potrzebny jest amerykański awacs E3 lub E2 od którego czerpią info o wykrytych kontaktach. Trzebaby to sprawdzić czy w takim systemie gdzie jest f16/f18- E3- jf, kontakty niewidziane przez f16/f18 oraz E3 ale zauważone przez radar JFa a najlepiej dwóch jeffow i określone jako hostile, zostaną przekazane po datalinku i wyświetla się na hsd/sa viperow i hornetow. Na mój chłopski rozum mogło by to zadziałać.

Birbant (według pl.wiktionary.org)

rzeczownik, rodzaj męskoosobowy
(1.1) przest. mężczyzna prowadzący hulaszczy tryb życia. Inaczej; hulaka, lekkoduch, raptus
User avatar
Barus
Moderator
Posts: 1429
Joined: 2018-12-25 23:56

Flights: 218 (628hs)
Specialized in: F-16C



Gildia Marshaller

VF-31 Executive Officer

492nd vFS Commanding Officer

Nie do końca tak jest.

W DCS bodajże mamy 3 oddzielne systemy które działają na różny sposób.

1- F-14

Rio samodzielnie musi określić częstotliwość data linka, i może pobierać go w jednej chwilii tylko od jednego E-3 lub dodatkowo może mieć go od niszczycieli / lotniskowców. Ponadto jest jeszcze tryb fighter to fighter w którym w chwili gdy nie ma data linka, to na jednej częstotliwości przekazują innym F-14 swoje kontakty radarowe i swoją pozycję.


2 - F/A-18 / F-16 (A-10?)

Hornet i Viper ma to w miarę zautomatyzowane i w pełni kompatybilne z tym że współpracuje tylko z E-3, a nie tak jak w przypadku F-14 ze statkami. Ogromną zaletą jest to że wspólna sieć datalink umożliwia przesyłanie swoich kontaktów radarowych nawet innej platformie np: Hornet przesyła swoje kontakty radarowe Viperowi, przez co sieć widzianych kontaktów jest ogromna. Nie widzi natomiast kontaktów wykrytych przez Tomcaty i JF z uwagi na inną sieć.
Dodatkowo F-16 na podstawie data linka pozwala przesyłać wiele innych informacji np automatycznie pokazuje jak wingman namierza jakis cel, oznacza cel jeżeli jest namierzany przez inny sojuszniczy samolot czy wskazuje pozycje samolotów na wywołanie. Jest pewnie jeszcze trochę rzeczy które dojdą w miarę rozwoju Vipera.

3 - JF-17
Domyślam się że działa to 1:1 jak w przypadku Horneta i Vipera, ale ma oddzielną sieć i nie widzi kontaktów które wykryły Viper/Hornety/Tomcaty

User avatar
GesPl
Posts: 2
Joined: 2021-02-08 17:50

Flights: 10 (21hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

GesPl wrote: 2021-05-01 21:20 Chodzi mi totalnie czy F16 jak wykryje wrogą jednostkę to czy ona przekaże informacje o tej wrogiej jednostce do jf-a bez udziału AWACSA ?

User avatar
Birbant
Posts: 202
Joined: 2019-08-16 16:51

Flights: 225 (568hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

GesPl wrote: 2021-05-01 21:20 Chodzi mi totalnie czy F16 jak wykryje wrogą jednostkę to czy ona przekaże informacje o tej wrogiej jednostce do jf-a bez udziału AWACSA ?
Nie. Pewności nie mam ale możemy to sprawdzić, zrobimy misje, zahostujemy, ja mogę wsiąść i do jf albo do f16. Najlepiej po weekendzie w tygodniu wieczorami. Jestem jbc do złapania na ts gildii.

Birbant (według pl.wiktionary.org)

rzeczownik, rodzaj męskoosobowy
(1.1) przest. mężczyzna prowadzący hulaszczy tryb życia. Inaczej; hulaka, lekkoduch, raptus
Locked