JTAC Key-hole dla A-10C

Pomoc koleżeńska dla nowych (i starych) pilotów Gildii - forum otwarte dla wszystkich

Moderator: Instruktor

Post Reply
User avatar
Foka
Posts: 459
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 99 (217hs)
Specialized in: A-10CGildia Instruktor

VFA-418 Executive Officer

Po dzisiejszym treningu - przydatne funkcje w Świni:


1. Kiedy JTAC podaje FLOOR, czyli minimalną wysokość w czasie ataku, której nie można przekraczać, należy użyć przycisku ALT ALRT na UFC - naciskając go po kolei wyświetlamy wysokość alarmu AGL i MSL.

Image

Kiedy wyświetla się MSL z UFC wpisujemy wysokość (1-2 tys. stóp wyżej niż podany floor, żebyśmy w momencie alarmu mieli czas na wyjście z nurkowania) i ENT.

Image2. Używając keyhole'a, po check-inie, kiedy JTAC poda nam Echo-point (albo ze SPT, albo współrzędne, które sami sobie wpiszemy jak WPT), robimy sobie na CDU offsety od tego punktu:

Image

Aby zrobić OFFSET klikamy na CDU przycisk OSET, na wyświetlonej stronie wybieram punkt Echo - po numerze SPT albo po nazwie.

Image

Następnie wpisuję off set, czyli zakładając, że keyhole A (północ), B (wschód), C (południe) i D (zachów) wszystkie są na 10 nm, będziemy wpisywać odpowiednio - 00010 (czyli kurs 000, odległość 10), 09010, 18010, 27010 i wprowadzamy w odpowiednie miejsce:

Image

I kiedy to ustawimy tworzymy nowy WPT (żeby się nie pogubić na stronie Waipoint można te WPT ponazywać odpowiednio. Nie będzie to się wyświetlało bezpośrednio na TAD, ale będzie na HUD, a to już ułatwia orientację):

Image

Tak tworzymy sobie 4 offsety i na TAD będziemy mieli coś takiego:

Image

Teraz wiemy gdzie powinniśmy być, którego punktu nie przekraczać itd.

Dodatkowo można utworzyć flight plan

Image

Wpisujemy do niego tylko punkty ABCDE, przestawiamy CDU w tryb FLT PLAN, i wtedy na TAD widzimy tylko te punkty (połączone linią). To się przydaje w przypadku kiedy będziemy mieli podawane kolejne punkty Echo i TAD będzie zaśmiecony kolejnym punktami. Tworząc flight plan oczyścimy sobie ekran.

Image

Post Reply