RWR, czyli "Ło jessu, lokujom mnie!!!"

Forum tylko do odczytu, archiwum postów, obecnie przeniesione na Discord.
Dział Analizy, aktywny

Moderator: Instruktor

Locked
User avatar
Foka
Posts: 605
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 206 (465hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

Regularnie spotykamy się z hasłem na radiu w stylu "uciekamy, lockują mnie". Tak dla przypomnienia (a nowym dla informacji) - RWR nie podaje informacji "lockują cię", tylko że wykrywa wiązkę radaru o zadanych parametrach i tyle. Jeśli pilot za pomocą innych systemów nie potrafi lub nie może sprawdzić, albo na podstawie własnej wiedzy w przybliżeniu ocenić odległości na jakiej jest "lockujący" samolot, to nie ma takiej informacji. RWR nie podaje odległości od źródła sygnału, a odległość między symbolem a środkiem wyświetlacza pokazuje w różnych samolotach różne rzeczy, ale w żadnym nie jest to odległość.

Tutaj przykład. Podchodziliśmy już do lądowania, kiedy dostaliśmy sygnał z RWR i skrzydłowy krzyknął "Spike Mig-29!". Wystarczył rzut oka na SA, żeby zobaczyć, że to walczą Tomcaty. ACMI pokazało prawdę - walka miała miejsce ~130 nm od nas, a my znaleźliśmy się dokładnie na jednej linii z lockującym Su-27 i Tomcatem, którego on namierzał. Jak wiadomo fala radarowa leci sobie dalej i nasze RWRy to wykryły.

Image

Locked