F-15 i radar - pytanie i zagadka

Forum tylko do odczytu, archiwum postów, obecnie przeniesione na Discord.
Dział Analizy, aktywny

Moderator: Instruktor

Locked
HopkinsPoland
Posts: 20
Joined: 2022-09-04 18:00




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Witam
Dawno temu bawiłem sie F-15 w flaming cliffs 2. Teraz wróciłem do DCS i zacząłem latać F-15. Znam podstawy latania i radaru, mniej więcej potrafię korzystać z trybów single i TWR i takie pytanie do znawców. Misja stworzona w mission edit. Przeciwnik Mig29 ustawiony na wyskości ok 1500m leci w moim kierunku ok 2 kwadratów przed mną. Mój F-15 odciążony na max, bez gun tylko aimm120b,połowa paliwa bez zbiorników, lot na wysokości 50 000 stóp a wiec wysoko bardzo. I teraz próbuje złapać wroga na radar, bawie się wyszukiwaniem radaru, zmieniam elewacje wyszukiwania i nic zero sygnału choć na chwilę,a wróg mnie bez problemu wykrywa i odpala rakiety. Po prostu testuje taktykę bardzo wysokiego lotu na efekt zaskoczenia i nie mogę tego zrozumieć. Skąd pilot w migu wie że ja jestem aż tak wysoko a ja nie mogę go zlokalizować?

User avatar
Foka
Posts: 605
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 206 (465hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

Po pierwsze AI w DCS jest wszystko wiedzący, perfekcyjny i idealny.

Po drugie w takim układzie jak piszesz, Ty go masz na tle ziemi i radar nie jest w stanie go wykryć. Im niżej opuszczasz antenę radaru tym większą dostajesz karę na skuteczność radaru, symulującą "efekt ziemi".

PS Zalecam nie mieszać jednostek (metry, stopy) i trzymać się imperialnych. Określenie "dwa kwadraty" kompletnie nic nie mówi, ponieważ rozmiar kwadratu zmienia się wraz ze skalą mapy i z szerokością geograficzną. Po to masz miarkę na mapie, żeby podawać odległości w milach.

PS2 Polecam wykład:


HopkinsPoland
Posts: 20
Joined: 2022-09-04 18:00




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Dziekuje za rady, faktycznie mieszanie stóp z metrami to nie najlepszy pomysł. Dawno temu grając w flaming cliffs2 udawały się taki sztuczki jak bardzo odciążony samolot lecący szybko i bardzo wysoko był niewidoczny normalnie dla miga gdy on był nisko. Przecież F-15 to samolot przewagi powietrznej i podobno jego radar ma wykrywać jednostki lecące na tle ziemi. Dziekuję za odpowiedz, myślałem że ja coś źle robię. Po prostu radar F-ki tego nie potrafi

User avatar
Avantar
Posts: 1125
Joined: 2018-06-19 09:26

Flights: 281 (754hs)
Specialized in: F-16C



Gildia Rentier

Co znaczy w odleglosci "2 kwadaratow" od Ciebie? - radar F-15 potrafi wykryc samolot na tle ziemi, ale pewnie nie ze 140 mil... podaj dokladnie odleglosc w ktorej sa samoloty

Avantar
My rig: MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI; HyperX Fury RGB 64GB (4x16GB) 3200MHz DDR4 CL16; Intel Core i9-10900KA; Zotac RTX 3090; HOTAS Warthog; HOTAS Cougar; WinWing F16EX Throttle, MFD Cougar; Track IR 5; Thrustmaster TPR
HopkinsPoland
Posts: 20
Joined: 2022-09-04 18:00




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Zaczynamy w odległosci ok 200 mil, mig leci nisko 2000 stóp wprost na mnie a ja na niego bardzo wysoko niecale połowa zbiornika tylko 2 rakiety aimm120 odciazony ile sie da wysokosc ok 50000 stóp i przelatuje nad nim ale radar go wogóle nie złapie. Próbuje zmiany elewacji, tryb STT lub TWR i za żadne skarby mój F15 go nie znajduje, on gdy jezt juz bardzo blisko to mnie lokuje i strzela

User avatar
Bartek16194
Moderator
Posts: 770
Joined: 2018-10-23 19:09

Flights: 348 (931hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Marshaller

VFA-203 Commanding Officer

VF-31 Naval Flight Officer

492nd vFS Pilot

Może odpowiedzieć na pewne wątpliwości

https://tawdcs.org/radar-f15/

Wirtualne Biało-Czerwone Iskry - #3 Prawy skrzydłowy (TS-11) - 2021+

Steam
YT
HopkinsPoland
Posts: 20
Joined: 2022-09-04 18:00




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Dlatego wstępnie ustawiłem samolot wroga daleko i chciałem wiedzieć kiedy i na jakiej odległości złapie go na radar choćby tylko na krótką chwilę (wiadomo im bliżej tym stożek węższy) ale samolot mimo iż leci na mnie na wprost, ja wiem że on jest bardzo nisko i tak staram się ustawiać antene by nie była zbyt mocno w ziemię (mniej więcej tak jak na schemacie) to i tak nie mogę choć na chwilę go wyłapać. Chętnie podeślę komuś zapis stworzonej sytuacji

Locked