VR | Wirtualna Rzeczywistość w symulatorach lotnicznych

User avatar
Newerty
Posts: 3
Joined: 2019-09-11 22:35




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Jakiś miesiąc temu kupiłem Oculus Rift S, kilka dni później pojechałem do MM i kupiłem monitor 29" 21:9. Na tym właściwie mógłbym zakończyć ten post, bo jasnym jest co lepiej wybrać mając taki wybór.

Pierwsze wrażenia wgniotły w fotel, tutorial z Oculusa to mistrzostwo świata, jednak im dalej w las tym było gorzej. O ile kokpity (Xplane, DCS, Assetto Corsa Competizione, Project Cars 2) robią piorunujące wrażenie, są czytelne i wyraźne o tyle wszystko co znajduje się poza kokpitem jest jednym wielkim kleksem - czułem się jakbym miał wadę wzroku (IPD było poprawnie ustawione). Co do 'screen door effect', to jest on widoczny - szczególnie na jasnym tle jakim jest niebo.

W ACC/PC2 nie bylem w stanie zidentyfikować jaki samochód jedzie 100 metrów przede mną, więc wypatrzenie i rozróżnienie czegoś z 10,000ft będzie równie ciężkie, lub nawet niemożliwe. Zoomy jakich normalnie używamy w przypadku monitorów nie mają racji bytu w VR - głowa wariuje.

Co do samego Rift S to na pewno na plus jest śledzenie ruchów głowy - powiedziałbym, że jest idealnie. Dużo też się mówi o beznadziejnych słuchawkach wbudowanych w Rift S. Ja byłem pozytywnie zaskoczony, owszem nie mają takiej głębi i basów jak normalne nauszne słuchawki ale są naprawdę spoko. Wkurzają za to przewody, są sztywne i ciężkie. Kontrolery są jakie są - nie mam o nich zupełnie żadnego zdania, wadą jest fakt że często trzeba ich na oślep szukać. Niedługo mogą stać się przeżytkiem bo Rift S ma zacząć śledzić dłonie.

W sklepie Oculusa znajdziesz kilka fajnych gier w które przyjemnie się gra, np. Beat Saber i tylko do takich gier VR obecnie się nadaje.

Na twoim miejscu kupiłbym nową kartę (jeżeli potrzebujesz) + monitor min. 21:9. Wszystkie symulatory/gry w proporcjach 21:9 to zupełnie inne doznanie. A VR? Poczekałbym kilka lat lub sprawdziłbym Pimax 5k/8k - choć te są nieporównywalnie droższe od Rift S. Jeżeli jesteś z trójmiasta możemy się jakoś dogadać i potestujesz Rift S zanim się zdecydujesz na zakup.

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Oh... Ciężki temat... - ktoś przyjąłby mnie w Krakowie lub okolicach na 15 minutową sesję z Oculus Rift S w najbliższym czasie ?

Kontakt z administracją (Marshallers) via contactadmin.
Dodawanie odznaczeń do profilu viewtopic.php?p=2106#p2106 .
User avatar
Avantar
Posts: 1125
Joined: 2018-06-19 09:26

Flights: 281 (754hs)
Specialized in: F-16C



Gildia Rentier

Wikary ma zdaje sie S ale ma dosyc ograniczona grafike. W Krakowie niesmialo sie przymiezam do uprzejmego poproszenia Wikarego o udostpenienie sprzetu i podpiecie u mnie (mam 1080GTX wiec grafika bedzie OK) i potestowanie Rift S. Sam mam RIfta CV1 i o ile wrazenia lotniczo bardzo fajne to na misjach nie latam w goglach raczej

Avantar
My rig: MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI; HyperX Fury RGB 64GB (4x16GB) 3200MHz DDR4 CL16; Intel Core i9-10900KA; Zotac RTX 3090; HOTAS Warthog; HOTAS Cougar; WinWing F16EX Throttle, MFD Cougar; Track IR 5; Thrustmaster TPR
User avatar
Springman
Posts: 93
Joined: 2018-07-16 23:53

Flights: 143 (400hs)
Specialized in: UH-1H Pilot



Gildia Rentier

1st AC Dowódca

VladMordock wrote: 2019-10-07 11:58 Oh... Ciężki temat... - ktoś przyjąłby mnie w Krakowie lub okolicach na 15 minutową sesję z Oculus Rift S w najbliższym czasie ?
Vlad, nie wiem jak te nowe HTC co mają wyjść, ale poza tym to bym się nastawiał najlepiej na Samsung odyssey plus na Twoim miejscu :P

1st Air Cavalry Division

I9 9900k, GeForce RTX 2080Ti Turbo OC 11GB, 64GB RAM G.SKILL RIPJAWS V BLACK CL16, Gigabite Z390 Aorus Masters, HP Reverb G2
User avatar
Zortex
Posts: 114
Joined: 2018-07-25 07:08

Flights: 66 (181hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

VFA-203 Pilot

Vlad co do okularow to poczytaj czy sie mieszcza bo gdzies czytalem, ze z ktorymis goglami jest problem. Ja do CV1 uzywam tego - https://vr-lens-lab.com
Ewentualnie soczewki.

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Zortex wrote: 2019-10-07 12:39 Vlad co do okularow to poczytaj czy sie mieszcza bo gdzies czytalem, ze z ktorymis goglami jest problem. Ja do CV1 uzywam tego - https://vr-lens-lab.com
Ewentualnie soczewki.
Masz "+" czy "-" ? Przy minusie w/g mojej teorii powinienem nie potrzebować korekcji, do 50cm widzę dobrze... ;-)

Kontakt z administracją (Marshallers) via contactadmin.
Dodawanie odznaczeń do profilu viewtopic.php?p=2106#p2106 .
User avatar
Zortex
Posts: 114
Joined: 2018-07-25 07:08

Flights: 66 (181hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

VFA-203 Pilot

-2 okolo. Bez okularow nie pogram.

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Zortex wrote: 2019-10-07 12:53 -2 okolo. Bez okularow nie pogram.
Ok, to mnie zesmucileś. :(

Kontakt z administracją (Marshallers) via contactadmin.
Dodawanie odznaczeń do profilu viewtopic.php?p=2106#p2106 .
User avatar
Rotein
Posts: 77
Joined: 2018-08-10 10:05

Flights: 79 (244hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

Ja kupiłem.. okazyjnie w sumie dla córki, Lenovo Explorer. Latanie na VR to inna bajka. Ze względu na słabszą grafikę (gtx980M), nie mogę sobie pozwolić na wyższy pixel jak 1,2. Próbowałem pixel2,5, to wszystko super wygląda ale FPS spada. W każdym razie też zmierzam w kierunku VR wraz z mocniejszą grafiką. Mój wybór to najprawdopodobniej będzie Valve Index ale bez gadzetów, bo ma własne kamery wbudowane. FOV 130 stopni więc jest szerzej jak w większości gogli (110 st). Czekam jeszcze co Samsung wymyśli. Czytałem o nowych goglach od nich z zakrzywionymi ekranami i większym FOV ale są na razie w fazie testów.

User avatar
Wikary
Moderator
Posts: 1161
Joined: 2018-11-11 10:35
Contact:

Flights: 219 (544hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Marshaller

VMFA-117 Commanding Officer

Rotein wrote: 2019-10-07 18:43 Valve Index ale bez gadzetów, bo ma własne kamery wbudowane.
Popraw mnie jakby co ale Index ma kamery do podglądu, nie do inside out tracking, więc musisz uwzględnić jednego lighthousa.

Informacje o statusie rekrutacji dostępne na stronie eskadry
VMFA - 117 Mighty Wombats
User avatar
Mal
Posts: 202
Joined: 2018-10-01 15:36

Flights: 159 (415hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Rentier

1st AC Rezerwa

VFA-203 Pilot

VF-31 Naval Aviator

w tym budrzecie to o pimaxach i karcie zapomnij :D pozostaje ci oculus s lub poczekaj na hp reverb

User avatar
Alienzo
Moderator
Posts: 446
Joined: 2018-09-30 15:46
Contact:

Flights: 228 (577hs)
Specialized in: F-14B Pilot



Gildia Marshaller

SGPSz Pilot SGPSz

VF-31 Commanding Officer

492nd vFS Pilot

Też myślę o VR, mam już kasę odłożoną i chce kupić, tylko jedyne na co sobie mogę pozwolić to RTX 2070 i Oculus Rift S. Zastanawia mnie jednak czy będę z tego zadowolony. Jedyny raz kiedy próbowałem VR to było 2 lata temu IŁ-2 na HTC Vive i to co mnie wtedy bolało to ta widoczność przerw pomiędzy pixelami. Zastanawia mnie jedynie czy na Rift S jest to już na tyle rozwiązane że będę widział wyraźnie wskazania w kokpicie i pozostałe samoloty w powietrzu. Z tego co widzę na tym porównaniu:



... no to nie jest już tak strasznie źle. Ale jak się to ma do DCS? Jest ktoś z was posiadający RIFT S zrobić w jakiś sposób taki screen/filmik z tego ja to u niego widać gołym okiem?

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Na wstępie dziękuję wszystkim za odpowiedzi oraz pomoc. :)

Co do karty graficznej - myślałem o czymś z zakresu od 2070 do 2080S, przy czym po rozeznaniu rynku: 2080S to skok na kasę NVIDII, karta porównywalna z 1080TI (sic!) ; cena 2080Ti to szaleństwo. Generalnie moja 970 ciągle umożliwia mi płynną rozgrywkę (oczywiście na ograniczonych detalach), więc wymiana karty ma sens jedynie jeśli będę myślał o VR.

Gogle: podchodzę do tematu bardzo spokojnie, dlatego postanowiłem, iż faktycznie spróbuję wpierw przymierzyć/sprawdzić jak to faktycznie działa. Trochę nad tym siedziałem i trochę wystraszył mnie fakt, iż nikt z ludzi do których opinii mam zaufanie jednoznacznie nie powiedział : "kupuj, to świetna technologia!" - najpopularniejszy komentarz to "kupuj, ale pamiętaj - nie jest idealnie, bądź tego świadomy"... :o

Kontakt z administracją (Marshallers) via contactadmin.
Dodawanie odznaczeń do profilu viewtopic.php?p=2106#p2106 .
User avatar
Springman
Posts: 93
Joined: 2018-07-16 23:53

Flights: 143 (400hs)
Specialized in: UH-1H Pilot



Gildia Rentier

1st AC Dowódca

Witam

Zwracam się z serdecznym zapytaniem do zacnej społeczności w społeczności czy ktoś z was zna sposób jak ograniczyć padakę mikro ruchów głowy w nagraniach VR? Nagrywam OBS-em z WMR mirror ;)

1st Air Cavalry Division

I9 9900k, GeForce RTX 2080Ti Turbo OC 11GB, 64GB RAM G.SKILL RIPJAWS V BLACK CL16, Gigabite Z390 Aorus Masters, HP Reverb G2
User avatar
ca5tor
Posts: 11
Joined: 2018-06-26 20:35

Flights: 21 (61hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Rentier

Witam.
Wiem że kilka osób przymierza się do zakupu Rifta S lub je właśnie nabyło. Mam go od 3 miesięcy i w porównaniu do Rifta CV1 / którego także posiadałem / jest o wiele lepiej jeżeli chodzi o odczyt i klarowność odczytu kokpitu. W rift CV1 trochę upierdliwe były te "latarnie" na biurku - tutaj same gogle posiadają kamerki i nawet w lekko oświetlonym pokoju / lampka led / na biurku , dają radę i nie gubią 6DOF - to na plus. Oczywiście pomijam kwestię przyzwyczajenia mózgu do wrażeń z VR, jeżeli ktoś dopiero zaczyna- 2 tygodnie i powinno być oki - nie zrażajcie się na początku. Jak za tą kasę to chyba najlepszy wybór, który dokonałem 3 miesiące temu. Teraz będzie od listopada w sklepach ponoć HP Reverb -czekam na opinie chłopaków z DCSa i jeżeli naprawdę będzie Woooow to kto wie czy nie zmienię ;-). Tutaj w Rift S jest "programowa" regulacja IPD / rozstaw źrenic / ja mam ok 65 i jest dla mnie ok. Poniżej przedstawiam krótki filmik z moich ustawień samego DCSa / może na pierwsze ustawienia i eksperymenty/ początkującym się przyda - generalnie trzyma stałe 40 fps. Wszystko ustawiane w dcs z innych narzędzi nie korzystałem. Sprzęt na którym latam / co też ma znaczenie/ i5 6800k oc 4.8Ghz - 32 gb ddr4 3200 / ssd m2 / Zotac Extreme GTX 1080ti
Film - nagrwane OBS i ustawienia od ok 1:45 - to że tak trzęsie i taki bliski widok to obraz z gogli - naprawdę mając to na głowie to wygląda inaczej - ogarniam i widzę cały kokpit . Jakby coś to pisać ;-)

i7 9700K OC 5.0 GHz RTX 3090 - VR Reverb G1- Asus TUF Z390 - 32 GB DDR 4 - TH Warthog - CH Pro Pedals
Post Reply