Szybka pomoc, czyli rozterki MM

Forum tylko do odczytu, archiwum postów, obecnie przeniesione na Discord.
User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Zapraszam do zadawania pytań/dyskusji dot. problemów z tworzeniem misji. :)

User avatar
Krzychoo
Posts: 882
Joined: 2018-06-21 16:29

Flights: 237 (552hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

S K R Y P T O W A N I E !!! z czym to się je i jak to ugryźć. o ile jestem mniej więcej zaznajomiony tworzeniem misji tyle skryptowanie jest dla mnie czarną magią i nie wiem z której strony to ugryźć. Wiem że umiejętność wprowadzania skryptów otwiera zupełnie nowe możliwości

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Masz ogólnego skilla z programowaniem/skryptowaniem jakimkolwiek? (nie pytam złośliwie, tylko chcę wiedzieć od jakiego poziomu zacząć ;-))

User avatar
Krzychoo
Posts: 882
Joined: 2018-06-21 16:29

Flights: 237 (552hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

Z E R O :D

User avatar
Avantar
Posts: 1125
Joined: 2018-06-19 09:26

Flights: 281 (754hs)
Specialized in: F-16C



Gildia Rentier

W sumie podpytam - bo poki co jestem wszystko co chce potrafie zrobic na triggerach. Co takiego moge zrobic w skryptach ze sie nie da inaczej?
Jezeli chodzi o moj skill z programowania to w skali od 1-10 to nieskromnie powiem ze 10 :)

User avatar
Krzychoo
Posts: 882
Joined: 2018-06-21 16:29

Flights: 237 (552hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

Z triggerami nie mam najmniejszego problemu chodzi o skrypty w dodatku MIST to jest dopiero pole do popisu, a to jest jak konik programisty więc odnajdziesz się w tym bez problemu. Ze mną będzie gorzej juz

Specowsky
Posts: 263
Joined: 2018-04-17 15:14



A ja dalej jeżdżę hummerem na beczki żeby podrywać cudze samoloty...

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Krzychoo wrote: 2018-07-03 15:46Z E R O :D
OK, to daleka droga Cię czeka. ;)

W DCS skryptuje się w lua script (https://www.lua.org/) , musiałbyś zrobić jeden lub dwa tutoriale, żeby przynajmniej znać podstawy; bez tego nie masz szans.

Samo skryptowanie jest mocno obiektowe, więc bez podstaw tego typu zagadnienia będziesz miał bardzo ciężko.

Jak już podstawy lua ogarniesz to warto zerknąć do https://wiki.hoggitworld.com/view/DCS_mission_editor .

Dodatkowo są dwa często używane frameworki (zestawy gotowych funkcji do użycia) MOOSE i MIST. Z pierwszym ostatnio trochę eksperymentuje i jest naprawdę potężnym narzędziem - respawny, dynamiczną obsługę zadań itp. można spokojnie zrobić, ale to jest - moim zdaniem - level advanced.

Sugerowałbym zacząć od przeklikania wspomnianych tutoriali lua.

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

Avantar wrote: 2018-07-03 15:48 W sumie podpytam - bo poki co jestem wszystko co chce potrafie zrobic na triggerach. Co takiego moge zrobic w skryptach ze sie nie da inaczej?
Jezeli chodzi o moj skill z programowania to w skali od 1-10 to nieskromnie powiem ze 10 :)
Przede wszystkim respawn. MOOSE jest potężny, wpadnij na Gildiansky w sobotę - nieświadomie zrobibiłem 'showcase' tego frameworka; jeśli wszytko "kliknie" to myślę, że kilka "ficzerów" będzie zrywało Wam trampki 8-) .

Tutaj fragment wykorzystania MOOSE:


Zerknij sobie na listę class w https://flightcontrol-master.github.io/MOOSE_DOCS/ . :D

User avatar
Krzychoo
Posts: 882
Joined: 2018-06-21 16:29

Flights: 237 (552hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

W sobotę pije na weselu więc niestety mnie nie będzie ale z pewnością pochylę się nad tym co mi podrzuciłeś

User avatar
Krzychoo
Posts: 882
Joined: 2018-06-21 16:29

Flights: 237 (552hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

Witam, mam pytanie w kwestii:
czy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić łopatologicznie do czego służą flagi w edytorze, które się używa w triggerach: np flag is true, flag on itd, itp.
pytam ponieważ kompletnie bladego pojęcia nie mam co to jest a zaawansowani mission makerzy używają tego w swoich misjach\
Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

To są zmienne lub - z racji sposóbu dostępu - rejestry do dowolnego zastosowania.

Jeśli ktoś nie miał do czynienia z programowaniem, to najlepszą analogią są kamienne tabliczki, na których kredą możesz wpisac Prawda/Fałsz lub liczbę. W dowolnym momencie to co wpisaleś możesz wyczyścić i wpisać cokolwiek innego.

Do czego można tego użyć?

A) jeśli masz bardziej skomplikowane, wielo-warunkowe triggery to można je tworzyć szybciej oraz w bardziej czytelny sposób za pomocą flag

B) można tworzyć scenariusze, które np.wymagają zliczania.

Najprostsze co przychodzi mi do głowy - Mi8 ma wykonać 3 loty w to samo miejsce, nim w miejscu docelowym pojawi się gotowa do walki drużyna piechoty.

W trigerze "on mission load" ustawiasz wartość flagi np. numer 10 na 0.

Tworzysz triger "on change" grupa Mi8 w strefie i jesli jest spelniony do flagi numer 10 wpisujesz wartości flagi + 1 (increment), czyli z każdym kursem śmigła będzie tam liczba wykonanych lotów.

Tworzysz trigger powtarzalny co np. 30 sekund sprawdzający czy flaga 10 jest wieksza od 2, jeśli tak grupa piechoty powinna zostać aktywowana.

I tyle, piszę z komórki, więc pewnie coś pokręcilem w typach triggerow (wyzwalaczy), ale ogólna koncepcja powinna być jasna. Jakby co pisać - postaram się wytłumaczyć. :D

User avatar
Krzychoo
Posts: 882
Joined: 2018-06-21 16:29

Flights: 237 (552hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

kompletnie nie rozumiem co ty do mnie piszesz w związku z tymi flagami ale trudno. Będę musial to sprawdzić na jakims konkretnym przykładzie. niestety nie ma umysłu ścisłowca :)

User avatar
Hancer
Posts: 1042
Joined: 2018-09-07 17:18
Contact:

Flights: 153 (358hs)
Specialized in: A-10C



Gildia Rentier

Mi to już weszło. Daje strefę Zone1 i ustawiam np. all of group in zone i na dole grupa1 okno obok daje flag increase i ustawiam wartość na 10.
Następny Tiggers Flag Equals i np ustawiam 30 i co ma zdziałać.
Teraz jak grupa1 przyleci w tą strefę 3 razy wyzwalacz zadziała.
Tylko jeszcze coś mi nie wychodzi z wartością "OR" w conditions.

User avatar
VladMordock
Posts: 2260
Joined: 2017-09-26 23:45

Flights: 79 (192hs)
Specialized in: ATC / AWACS



Gildia Rentier

O ile pamietam, tego OR-a trochę nieintuicyjna się ustawia. Powinno to wyglądać:

Warunek1
OR
Warunek2
OR
Warunek3

Locked