MIG-29 - INSTR. OBSŁUGI w jęz.polskim

Post Reply
Pablostratus
Posts: 5
Joined: 2023-03-27 08:21




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Czołem PILOCI i PILOTKI :mrgreen:

Jestem bardzo nowy na tym forum i mam nadzieję, że dobrze wybrałem miejsce dla tego postu. Jeżeli nie, to z góry przepraszam.

Pracuję nad tłumaczeniem ponad 100 stronicowej instrukcji obsługi do Mig-29 ( https://www.digitalcombatsimulator.com/ ... l%20EN.pdf )
Robię to przede wszystkim dla utrwalania słownictwa i terminologii lotniczej. Chwilami jest zabawnie, bo jest to opracowanie przetłumaczone na jęz.angielski z rosyjskiego.

Jednak pomyślałem o możliwym udostępnieniu dokumentu, gdy będzie już ukończony szerszemu gronu użytkowników DCS (o ile nie jest już gdzieś osiągalny oczywiście).

I stąd mój post tutaj oraz pytania:

- Czy będzie zainteresowanie tą instrukcją?
- Czy wielu z Was lata tą maszyną?


Pozdrawiam :D

User avatar
Avantar
Posts: 1125
Joined: 2018-06-19 09:26

Flights: 281 (754hs)
Specialized in: F-16C



Gildia Rentier

O ile to nie byl prima aprilis to
1. Ogolnie maszyny z serii Flaming Cliffs (bez pelnej implementacji systemów, z uproszczonym modelem lotu i awioniką) są bardzo sporadycznie używane na Gildii. Czasem ktoś użyje ale raczej jest to ewenement niż długofalowe latanie.
2. Patrząc po aktywności pilotów, ew pytaniach język angielski w instrukcji prawie nigdy nie był przeszkodą. Oczywiście pewnie komuś się przyda, a jeżeli tłumaczenie będzie na wysokim poziomie to może warto się skontaktowaćz ED w celu oficjalnego opublikowania, ale sam poza ćwiczeniem językowym w tłumaczeniu nie widzę większego sensu w takiej zabawie (ofc - moje zdanie, sam przetłumaczyłem w życiu kilka-naście instrukcji samochodowych za pieniądze, wiem z czym się je tłumaczenia techniczne).

tyle ode mnie.

Avantar
My rig: MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI; HyperX Fury RGB 64GB (4x16GB) 3200MHz DDR4 CL16; Intel Core i9-10900KA; Zotac RTX 3090; HOTAS Warthog; HOTAS Cougar; WinWing F16EX Throttle, MFD Cougar; Track IR 5; Thrustmaster TPR
Pablostratus
Posts: 5
Joined: 2023-03-27 08:21




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Dzięki za komentarz :D 👍

Która instrukcja lub które byłyby pożądane 😉?

P.S. Zajmuję się tłumaczeniem zawodowo, aczkolwiek nie instrukcji obsługi samolotów. Wgryzam się w to w chwili obecnej, żeby potem mógł to sobie wpisać w portfolio 😉

User avatar
Foka
Posts: 606
Joined: 2020-06-12 01:01

Flights: 207 (467hs)
Specialized in: F/A-18C



Gildia Instruktor

492nd vFS Pilot

To nie jest kwestia samolotu, tylko języka :)
Angielski jest językiem lotnictwa, zdecydowana większość osób latających posługuje się tym językiem i nie ma potrzeby tłumaczenia im instrukcji po angielsku.

Owszem jest grupa, która języka nie zna, ale jest to stosunkowo nieliczna grupa. Do tego dochodzą niezłe poradniki do samolotów dostępne w sieci w języku polskim. Nawet ci, którzy znają język, niechętnie czytają instrukcje zajmujące kilkaset stron i wolą czytać streszczenia w postaci poradników lub filmów na YT.

Wydaje się, że nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na tłumaczenie instrukcji na język polski.

Pablostratus
Posts: 5
Joined: 2023-03-27 08:21




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Osobiście uważam, że pojęcie ,,znajomość języka'' jest dosyć szerokie i bardzo często się okazuje, że jest to tylko znajomość nazewnictwa, komend i utartych odpowiedzi.

Jednak przyjmuję to do wiadomości i cieszę się, że tą techniczną terminologię większość ma w ,małym paluszku' :mrgreen:

Jeszcze raz podziękowania za odpowiedź !

Pzdr

Post Reply