Operacja "SABERi"

Plany nadchodzących lotów - forum otwarte dla wszystkich
Post Reply
User avatar
Orzel
Posts: 366
Joined: 2018-07-19 20:27
Contact:

Flights: 265 (635hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Instruktor

SGPSz Dowódca

Image

WPROADZENIE Gruzja po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku przez kilka lat targana była wieloma wewnętrznymi konfliktami. Uwaga wszystkich skupiona była na północnych rejonach tego młodego państwa, min. na Południowej Osetii i Abchazji. Tymczasem południowe regiony Gruzji, które wydawały się być spokojne i stabilne dostrzegły w tym, że władze centralne zajęte są “północą”, swoją szansę na niezależność i być może niepodległość. Zamieszanie na północy wykorzystało kilku lokalnych przywódców i porozumieli się aby stworzyć Autonomiczną Republikę Południowo - Gruzińską (ARPG). Dzięki ustabilizowaniu się sytuacji na północy kraju, władze w Tbilisi postanowiły w końcu zająć się tym coraz większym problemem. Trudny górzysty teren bardzo utrudnia działania regularnej armii, za to partyzanci ARPG doskonale potrafią go wykorzystać. Jedynym rozsądnym środkiem bojowym dającym przewagę w walce wydają się być śmigłowce, zarówno bojowe jak i transportowe. Niestety Gruzja nie posiada ich zbyt wiele i to co ma gruzińska armia na swoim wyposażeniu wykorzystywane jest w północnych regionach kraju do utrzymania kruchego spokoju i pokoju.
W związku z tym postanowiono zwrócić się o pomoc do NATO. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Dwa państwa, USA i Polska, które brały udział w misji min. w Afganistanie wysłało swoje śmigłowce i personel. Piloci obu krajów jako nieliczni w NATO posiadają bardzo duże doświadczenie we wspólnych lotach oraz w lotach w terenie górzystym.
Aby optymalnie wykorzystać możliwości śmigłowców oraz nie pozwolić partyzantom na skupieniu się na obronie w jednym miejscu, zapadła decyzja o zaatakowaniu z kilku różnych kierunków. W tym celu siły polsko-amerykańskie rozlokowana w dwóch różnych bazach. Siły amerykańskie w postaci klucza AH-64D oraz klucza UH-1H stacjonować będą w Kobuleti. Natomiast Samodzielna Grupa Powietrzno-Szturmowa (SGPSz) składająca się z klucza Mi-17 i klucza Mi-24 swoje zadania wykonywać będzie z Kutaisi.
Armia gruzińska obiecała, że w miarę swoich sił i środków postara się oddelegować do udziału w nadchodzącej kampanii kilka swoich śmigłowców Mi-17 i Mi-24. Liczba dostępnych maszyn będzie się zmieniać w zależności od sytuacji w pozostałej części kraju.
Południowo-gruzińskie ruchy niepodległościowe objęły swoim zasięgiem również północno-wschodnie tereny Turcji oraz północne krańce Armenii. Dążenia te nie są jednak tak duże jak na terenach gruzińskich. Gruzja porozumiała się z tymi państwami, że jeżeli w przyszłości działania antypartyzanckie objęłyby swoim zasięgiem tereny Turcji lub Armenii, to państwa te nie będą sprzeciwiały się takim działaniom, pod warunkiem wcześniejszego poinformowania o planowanych misjach.

Szczegółowy brefing wkrótce

Alkohol to śmierć, a polski lotnik śmierci się nie boi :twisted:
User avatar
Orzel
Posts: 366
Joined: 2018-07-19 20:27
Contact:

Flights: 265 (635hs)
Specialized in: Mi-8MTV2 Pilot



Gildia Instruktor

SGPSz Dowódca


Alkohol to śmierć, a polski lotnik śmierci się nie boi :twisted:
Post Reply