Żółtodziób szuka mentora

Forum "o wszystkim" - forum publicznie dostępne oraz otwarte dla wszystkich


Image

Post Reply
User avatar
Dziadzio
Posts: 1
Joined: 2023-10-16 17:18




Gildia Spotter

NEWBIE Spotter

Siemka, na wstępie chciałbym bardzo serdecznie przywitać każdego który tu zagląda :), milo Cie widzieć, mów mi Dziadzio. Nazywam się Rafał, mam 31 lat i jest to mój pierwszy post na tym forum, jestem mało doświadczonym graczem jeżeli chodzi o tytuły z gatunku "symulator" chyba ze do tej kategorii zaliczymy Euro Trucka lub Farminga to trochę godzin się nazbiera:), większość czasu (czyli jakieś ostatnie 7/8lat) spędziłem na pogrywaniu w tytuły takie jak Tibia,Counter Strike, Tom Clancy Ghost Recon,FIFA,GTA i wiele wiele innych. Jak sami pewnie zauważyliście żaden z powyższych tytułów nie ma nic wspólnego z samolotami czyli dosłownie tak jak moja osoba. Jednak chyba nastal ten czas, że jeżeli chodzi o gry smak mocno mi się zmienił. Ostatnie dwa/trzy miesiące spędziłem na poszukiwaniu idealnie gierki, która zapewniłaby mi rozrywkę na wieczory, niestety żadnej takiej nie znalazłem prócz jednej. No właśnie ta jedna, magiczny DCS po obejrzeniu pierwszych filmików na youtubie stwierdziłem że jednak można byłoby spróbować bo czemu nie? człowiek co raz starszy to i oczy powędrowały w całkiem nieznany kierunek. Zintensyfikowawszy swoje poszukiwania jeżeli chodzi o polska scenę DCS i trafiłem tutaj, mam nadzieje że tutaj też znajdę swoja oazę :). Jeżeli chodzi o mnie jestem czysta kartka papieru, niezapisana w żadnym stopniu, nie jestem tez jakimś wielkim fanem samolotów/odrzutowców helikopterów itp. Raczej bym się usadowił na dole hierarchii w której potrafię wymienić (niekoniecznie odróżnić) kilka samolotów i ot tyle. Nie wiem jakie bomby/ rakiety co robią, nie wiem jak odpalić maszynę nie mówiąc już o wystartowaniu. Co prawda istnieje wiele poradników na YouTube jednak jestem tutaj żeby też poznać nowe osoby i może zyskać kompanów do wieczornych gierek? Jedyne co do tej pory zrobiłem to właśnie ściągnąłem DCS'a i odpaliłem. To wszystko, dosłownie. Z tego co skakałem sobie tutaj po forach lub czytałem inne zagraniczne dowiedziałem się że istnieje coś takiego jak "eskadry"? które właśnie przyjmują w swoje szeregi osoby mniej lub bardziej zaawansowane. Bardzo chętnie dołączę do takowej formacji. W zamian mogę oferować swoja obecność :roll: bo niestety nic więcej chyba nie wniosę na początku. Dlaczego postanowiłem napisać ten post? Gdzieś tam w głowie ułożyłem sobie taka narracje że jednak zamiast wchodzić na grę próbować coś zrobić samemu i klikać wszystkie przyciski jakie można tylko wcisnąć by tylko ruszyć maszynę wolałbym jednak pobawić się w Role Play (znany mi z GTA). Chce poznać ta grę, jestem mocno zmotywowany do działania w tym kierunki jednak chce to zrobić dobrze, chce poczuć się jak za dzieciaka kiedy odpalało się nowa gierkę i explorowalo każdy element. Bardzo poda mi się motyw Role Play, jestem zachwycony tym ze jednak musisz poświecić trochę czasu na to by przygotować się do misji a nie po prostu kliknąć enter wcisnąć "W" polecieć zabić i zakończyć misje. Z racji że gra bardzo mocno wbiła mi się do głowy od razu postanowiłem kupić podstawowe rzeczy do zabawy czyli T.Flight Hotas One, tak aby jak najbardziej wykorzystać ta gierkę. Z info jakie wyczytałem tam gdzieś w internetach wiadomo gogle VR lub IRTrack fajna sprawa jednak nie chciałbym na początek inwestować 300 euro w sprzęt którego tak na prawdę nie będę mógł wykorzystać bo nie wiem jak się lata :). W późniejszym czasie zakup taki na pewno zostanie dokonany(o ile się nauczę :)). Tak samo wstępne jakieś "mapy" czy "samoloty" które warto kupić tez nie będą stanowić dla mnie problemu. Co prawda na początek chciałbym się ograniczyć do tych najtańszych typu F-15 C, SU27 czy SU33 jednak nie widzę żadnej przeszkody w tym by w późniejszym czasie kupić model F16. Właśnie dlatego szukam osoby lub nawet grupy osób która chętnie weźmie pod swoje skrzydła nowicjusza i pokaże co z czym się je, który dodatek właśnie kupić na start który ominąć, jak przygotować samolot do misji czy tez wytłumaczy krok po kroczku co z czym się robi, bo ja na prawdę nie mam bladego pojęcia. Przepraszam za taką litanie ale chce bardzo dokładnie przekazać moje położenie czy tez tok myślenia. Ze spraw czysto technicznych, hotasy najprawdopodobniej będę miał już w środę, ja osobiście jestem dostępny praktycznie każdego wieczoru od godziny 19 do 22:30/23 wiadomo rano praca wieczorkiem trzeba ogarnąć dzieciaki, zadania do szkoły :) itp. Komp raczej nie będzie miał problemu z utrzymaniem gierki na dobrym poziomie (i7 8700k, RTX 3080, 32GB RAM 3400Mhz) W razie czego jestem też dostępny już na discordzie "Gildyjnym" pod tym samym nickiem. Pozdrawiam i do usłyszenia!

User avatar
Occultuss
Posts: 11
Joined: 2022-06-02 19:35

Flights: 66 (161hs)



Gildia Pilot

SGPSz Pilot SGPSz

Witaj,
tutaj raczej nikt nikogo za rączkę od zera nie prowadzi. Musisz najpierw sam włożyć w to sporo pracy. Raczej nie latamy i nie uczymy modułów "low fidelity". Skupiamy się na tych płatnych, tzw. klikalnych. Możemy coś doradzić itp. co na początek ale dalej to musisz włożyć trochę swojej pracy. Czyli bierzesz wybrany przez siebie moduł na warsztat. Czytasz manual, poradnik Chucka, oglądasz tutoriale, a w międzyczasie pytasz jak czegoś nie wiesz, nie rozumiesz. Ćwiczyć możesz sobie np. na naszym serwerze, ktoś może coś pomoże itp. Możesz też zapisać się na jakiś trening dla nowicjuszy. To tak z grubsza. Jak już opanujesz podstawy, poznasz zasady panujące na Gildii i będziesz chciał w to brnąć dalej, to wtedy możesz myśleć o dołączeniu do jakiejś eskadry, by podnosić swoje kwalifikacje.

User avatar
Andrut
Posts: 159
Joined: 2020-04-01 08:07

Flights: 69 (200hs)



Gildia Pilot

SGPSz Oficer

Occultus dobrze mówi aczkolwiek jest szansa na poprowadzenie za rączkę. Jednak nikt nie będzie siedział z Tobą na serwerze i mówił Ci jaki przełącznik za co odpowiada. Jak Occultus wspomniał jest tego dużo w sieci.

Co to pierwszych kroków, celując w tańsze moduły trafiasz w nisze, przynajmniej tutaj na Gildii. Moduły dzielą się na dwa typy, nieklikalne i klikalne. Klikalne to w skrócie te droższe jak F-16, F/A-18, MiG-21. W tych modułach masz przynajmniej większość przełączników z jakąś funkcją, czyli jak coś klikniesz to coś to zmienia dla samolotu czy śmigłowca. W modułach nieklikalnych nie ma "ruchomych" przełączników i robisz wszystko z klawiatury. Chcąc bawić się w RolePlay i symulować procedury uruchamiania itd. wskazane jest jednak posiadanie modułu klikalnego. Teraz są jakieś promki, że nowy użytkownik nawet na najnowsze moduły ma 50% zniżki a dodatkowo można większość modułów wziąć na 2 tygodnie na testy. Niestety ale droższe moduły dają większą frajdę i pozwalają na naprawdę dobre RolePlay. Kwestia rozważenia przez Ciebie co z tym zrobić. W warunkach Gildiowych nie ma praktycznie ludzi czy eskadr latających na nieklikalnych. Prym wiodą raczej F/A-18, F-16, F-15.
Taka wskazówka, jak już chcesz kupić nieklikalne to nie kupuj pojedynczo tylko od razu paczkę FlamingCliffs 3 czy jakoś tak i koniecznie na wyprzedaży, a są one dość regularnie wtedy jest zniżka 50%.

Kolejną rzeczą jest zdecydowanie się czy samoloty czy śmigłowce. O ile osobiście mogę powiedzieć, że moglibyśmy Cię jako tako przeprowadzić od zera do milionera na śmigłowcach typu Mi-8 czy Mi-24 o tyle jeżeli chodzi o samoloty to może ktoś inny się znajdzie.

Latanie samolotami a śmigłowcami to zupełnie inna para kaloszy.

Co do VR i TrakcIR. VR to już większa inwestycja ale TrackIR możesz ogarnąć za około 150zł z alledrogo, a jest to chyba niezbędne. W trakcie lotu nie będziesz miał możliwości praktycznie używać myszki aby się rozglądać a przyciski i haty na joyu i przepustnicy będą wykorzystane do obsługi maszyny a nie rozglądania się.

User avatar
Avantar
Posts: 1125
Joined: 2018-06-19 09:26

Flights: 281 (754hs)



Gildia Rentier

Hej. Witamy w naszych szeregach. Niestety albo stety - tak jak Occultus i Andrut napisali, po pierwsze nieklikalnych modułów się unika (bo fizyka lotu, bo brak systemów, bo uproszczona komunikacja itp itd. powodów wiele) a po drugie nawet jak nic nie umiesz to raczej oczekiwanie jest, że uczyć się będziesz cały czas i to w dużej mierze sam - przynajmniej do momentu gdy opanujesz "przyciski" i podstawowe systemy. To naprawde najlepiej robić samemu.

Sugerowałbym najpierw zająć się głupotami jak uruchamianie, nawigacja, start i lądowanie a dopiero później jak się będziesz czuł komfortowo zacznij myśleć o czerwonym przycisku na drążku. Wcześniej będzie tylko frustracja.
Jeżeli *koniecznie* potrzebujesz głosu drugiego człowieka opowiadającego co robi przycisk itp itd - łap nagranie z mojego szkolenia f-16. Od tego czasu spooro się zmieniło ale drugi raz raczej nie będę czegoś takiego od zera robi :) https://youtu.be/9Xe2t82B3X8?si=Eb-mFbKHkDQeBX7c]

Podro,
Avantar

Avantar
My rig: MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI; HyperX Fury RGB 64GB (4x16GB) 3200MHz DDR4 CL16; Intel Core i9-10900KA; Zotac RTX 3090; HOTAS Warthog; HOTAS Cougar; WinWing F16EX Throttle, MFD Cougar; Track IR 5; Thrustmaster TPR
User avatar
Bonfire
Posts: 46
Joined: 2022-06-07 22:03

Flights: 59 (108hs)



Gildia Pilot

VFW-JG52 Kommandant (Dowódca)

I koniecznie wbijaj na discord, tam się znajdą ludzie, którzy jak zajdzie potrzeba odpowiedzą na każde pytanie.
Czasami sarkastycznie, a czasami serio. ;)

User avatar
Bartek16194
Moderator
Posts: 774
Joined: 2018-10-23 19:09

Flights: 349 (933hs)



Gildia Marshaller

VFA-203 Commanding Officer

VF-31 Naval Flight Officer

492nd vFS Pilot

Wejdz na ts wieczorem, będzie chwila sprawdzimy czego nie umiesz i co ci w pierwszej kolejności się przyda, nie musisz umieć wszystkiego żeby zacząć latać, nawet jak spadniesz to już będziesz wiedział że musisz popracować nad tym co sprawiło że już nie lecisz, może i to prowadzi do wielu śmierci ale jeśli będziesz z nich wyciągać wnioski to jest to jakiś sposób nauki, za rękę cię nie poprowadzimy ale wspólnie latać i coś podpowiedzieć jak najbardziej można.

Nie wiem jakim samolotem latasz albo nie doczytałem ale to w zasadzie bez większego znaczenia, ogarniemy to tylko pamiętaj że inicjatywa jest po twojej a nie naszej stronie.

Wirtualne Biało-Czerwone Iskry - #3 Prawy skrzydłowy (TS-11) - 2021+

Steam
YT
Post Reply